Alimlerden çocuk istismarı açıklaması
Yukarı

Alimlerden çocuk istismarı açıklaması

“Suçlu kadar onu yetiştiren sistem de suçludur”

Alimlerden çocuk istismarı açıklaması
Bu içerik 379 kez okundu.

Yaşanan çocuk tacizi ve ölümlerine ilişkin sistemin kendini ıslah etmesi gerektiğini belirten âlimler, suçu işleyenler kadar suçluları üreten sistemin de bu olaylarda ortaya çıkmasında suçlu olduklarını söylediler. İttihad-ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, son yıllarda çocuklara yönelik yapılan cinsel istismar olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Televizyon ve gazeteler yoluyla topluma iffetsizlik ve ahlaksızlığın aşılandığını belirten Şimşek, en kısa sürede televizyon ve basının ıslah edilmesi ve toplumda maneviyatın oluşması için devlete büyük görevler düştüğünü söyledi. Mevcut devlet anlayışı ve sistemin suçlu ürettiğine dikkat çeken Molla Beşir Şimşek, bu yönüyle olaya bakıldığında suçu işleyenler kadar suçlu üreten sisteminde bu olaylarda suçlu olduğunu söyledi. Eğitim sisteminin de gözden geçirilip, maneviyat ağırlıklı bir eğitim sistemine mutlaka geçilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, toplumun ıslahına yönelik yepyeni bir sistemin oluşturulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

“BU TOPLUM NASIL BU HALE GELDİ?”

Son zamanlarda, çocuklara yönelik taciz ve öldürme olaylarının medyada sıkça duyulduğunu ve bunun utanç verici bir manzara olduğunu belirten Şimşek, “Hangi televizyonu açsanız ekranlarda bu duruma şahit oluyoruz. Son zamanlarda herkesin dilinde ‘idam’ naraları atılıyor. Ben İttihat-ul Ulema temsilcisi olarak şunu belirtmek istiyorum; bir insanın idam edilmesiyle bu iğrençlikler bitmez. Elbette bunun için farklı adımların atılması lazımdır. Her şeyden önce bu sorun nereden çıktı? Bu toplum nasıl bu hale geldi? Mutlaka bunun araştırılması ve bu tür tespitlerin yapılması lazımdır. Biz böyle değildik. Bu millet, inancıyla barışık olduğu zamanlarda, bu tür iğrençlikleri hiçbir zaman duymuyorduk, bu olaylar bu toplumda yoktu.” diye konuştu.

“BU TOPLUM ÖZÜNE DÖNDÜRÜLMELİDİR”

Eğitim sisteminin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu insanlar nasıl bir eğitimden geçiyorlar. Çünkü bu çirkinliklerin altına imzalarını atanlar birkaç pejmürde değildir. Her türlü unvana sahip insanlarla fabrikada, iş yerinde bu ve buna benzer olaylarla hepimiz karşılaşıyoruz ve bu bir moda halini almıştır. Belki bu elit kesim dediğimiz, özellikle televizyonlarda boy gösterenler, zaten her gün bunun reklamını yapıyor. Bu toplum özüne dönmeli, özüne döndürülmelidir. Bu toplum İslam’a, maneviyata dönmeli. Aksi takdirde hiç bir şey bunun önünü alamaz. İnsanların kalplerine Allah sevgisi, korkusu girmeli. İnsanlar bu konuda tekrardan terbiye edilmeli. Elbette bunu gerçekleştirecek eğitim sistemidir. Bugün var olan eğitim sistemi maalesef bundan mahrumdur. Bundan dolayı bunu bir fabrika olarak düşünürsek çıkaracağı ürün işte şu an gördüğümüzdür.”

“SİSTEM KENDİNİ ISLAH ETMELİDİR!”

Şimşek, son olarak şunları söyledi: “Sistem kendini ıslah etmelidir. Yepyeni bir sistem oluşturulmalı ve bu sistemin içerisine; gazeteler, televizyonlar, diziler, internette giriyor. Bütün bunlar ortadan kaldırılmadığı ve ihya edilmediği müddetçe bu çocukların ölümünün önünü hiç kimse alamaz. Bunların vebali bütün bir toplumun boynundadır. Başta en yetkililerden en aşağıya kadar hepimizin bu çocukların katlinde mutlaka mesuliyetimiz vardır. Görevini yerine getirmeyen âlim de, kanaat önderi de, devlet de, cumhurbaşkanı da mesuldür. Kimse suçu üzerinden atıp sadece bu fiili işleyen kişi için ‘idam’ diye bağırmamalıdır. Bu şekilde ıslah olmaz. Toplum, mutlaka bir bütün olarak maneviyatla ıslah olmalı diye düşünüyorum.” (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.