İzmir’de Hasankeyf eylemi
Yukarı

İzmir’de Hasankeyf eylemi

İZMİR'in Bergama ilçesinde bir araya gelen çevreciler, Hasankeyf'in Ilısu Barajı suları altında kalacak olmasına tepki gösterdi.

İzmir’de Hasankeyf eylemi
Bu içerik 307 kez okundu.

 Bergama'daki antik Allianoi kentinin Yortanlı Barajı'nın suları altında kaldığını söyleyen çevreciler, aynı durumun Hasankeyf'in de başına gelmemesini istedi. Konuyla ilgili Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) ile Bergama Çevre Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Türk Tıp Tarih Kurumu, Veli-Der, Eğitim-Sen ve Bergamalı Bisikletçiler'in de destek verdiği basın açıklamasına; Allianoi Kazı Heyeti Başkanı ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yaraş, Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülten Dinç, Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol Engel, Paşaköy Muhtarı Hasan Çelik ile vatandaşlar da katıldı.

“ÖNCE ALLİANOİ, ŞİMDİ HASANKEYF”

EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi, gazeteci-yazar Özer Akdemir, Hasankeyf için etkinlik ve eylemlere devam edeceklerini belirtti. Akdemir, “Yıllarca korumaya çabaladığımız, dünyanın en önemli antik sağlık yurtlarından birisi olan Allianoi'yi maalesef koruyamadık. Su perisinin yurdu Allianoi şimdi Yortanlı Barajı'nın suları altında anbean yok oluyor. Bunun utancı nesiller boyunca bu topraklarda anlatılacak. Ancak bizler, Allianoi'nin çocuklarımıza bir miras olarak kalması için mücadele eden yaşam savunucuları, Allianoi antik kentinin unutulmasına, unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Aradan kaç yıl geçerse geçsin, Allianoi'yi haksız-hukuksuz bir şekilde sular altında bırakanların yakasını bırakmayacağız" diye konuştu.

“UMARIM SESİMİZ DUYURULUR”

Basın açıklamasına destek veren Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülten Dinç ise "Biz Türk Tıp Tarih Kurumu'nun 80'inci yılı kutlama toplantısı için Bergama'da bulunuyoruz. 2 bin 500 yıllık bir tıp tarihi mirasını da görmeye geldik. Çok isterdik ki Allianoi'yi de görelim. Maalesef Allianoi sular altında. Ben bir Cerrahpaşalı olarak fakültemi de kaybetmek ile yüz yüzeyim. Tarihsel, kültürel ve çevresel tüm değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Buna Bakırköy Ruh Sağlığı Hastanesi, Darülaceze, Hasankeyf gibi hepsi dahildir. Umarım bu sesimiz duyulur" dedi. (İsmail Güneş)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.