Kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi
Yukarı

Kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi

Yaz mevsimiyle beraber sıcaklıkların 45 dereceyi bulduğu İlimizde, inşaat işçileri aralıksız çalışıyor.

Kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi
Bu içerik 336 kez okundu.

Yaşadıkları zorlukları anlatan işçiler, her şeye rağmen durumlarından memnun olduklarını belirterek gençlere önerilerde bulundular. Sıcak havaya rağmen mesaisini sürdüren işçilerin kimi demir düzeltme, kimi beton dökme, kimi ise duvar örme gibi zor işleri aksatmadan yapmaya çalışıyor. İşlerinin zor olduğunu belirten işçiler, bu işe alıştıklarını, evlerini bununla geçindirdiklerini söylediler. 

"İŞİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ"

Ekmek tekneleri olduğu için işlerini severek yapmaya çalıştıklarını söyleyen Kutbettin Uçar, "İnşaat sektörü yaz mevsiminde canlanıyor ve bizim bölgede de yaz mevsimi çok sıcak geçiyor. Bu sıcaklığın altında çalışmak zor ama halimizden memnunuz. Özelikle binanın dış işlerinde çok zorlanıyoruz çünkü güneşin altında harçla uğraşmak daha zor. Çok terlediğimiz için bol bol su tüketiyoruz, günde 3-4 defa elbiselerimizi değiştiriyoruz. Sabah 06.00-07.00 gibi inşaata geliyor, akşam 18.00'a kadar çalışıyoruz. Bizler gençliğimizden beri bu işi yapıyoruz. İşimizi severek yapıyoruz çünkü bu iş bizim ekmek teknemiz. Yaz aylarında çektiğimiz sıkıntıları kış aylarında da çekiyoruz. Çünkü kış ayları da çok soğuk oluyor ve biz 12 saat o soğukta çalışıyoruz. İşimiz zor olsa da kimseye muhtaç olmuyoruz Allah’a şükür." ifadelerini kulandı.

"ŞÜKREDİYORUZ, ÇÜNKÜ EVİMİZE EKMEK GÖTÜREBİLİYORUZ"

18 yıldır inşaatlarda çalıştığını belirten Adem Kaçar isimli işçi ise işlerinin zor ancak üstesinde geldiklerini anlattı. Kaçar, "Hayatımız harç, çimento, tuğla, demir ile geçiyor. Yaz aylarında 50 dereceye çıkan sıcaklıklara rağmen güneşin altında çalışıyoruz. Ama sürekli şükür ediyoruz, çünkü evimize ekmek götürebiliyoruz. Gençler bizim yaptığımız işi örnek almasınlar. Biz yapabiliyoruz ama gençler kolay kolay yapamaz. Okullarına gitsinler, derslerini ihmal etmesinler, güzel bir iş sahibi olsunlar. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz, zorlanıyoruz fakat, evimize ekmek götürebildiğimiz için mutluyuz." şeklinde konuştu.

"GENÇLERİMİZ OKUSUN DİYE BU ZORLUĞA KATLANIYORUZ"

İşinin zorluğuna rağmen halinden memnun olduğunu belirten Bedri Eblem, "İşimiz zor, farkındayız. Özellikle yaz aylarında çok sıkıntı çekiyoruz. Çünkü hem havalar sıcak oluyor hem de toz toprak içinde çalışıyoruz. Çok yoruluyoruz ve hatta terlediğimiz için kıyafetlerimizi sürekli değiştiriyoruz. Bu işleri biz yapıyoruz, gençlerimiz okuyup iyi yerlere gelsinler" dedi. İnşaatlarda çalışan herkesin ailelerine bakmak için çalıştığını belirten Mehmet Yalçın ise "Sıcaklar bizi bir hayli zorluyor. İnşaatlarda genelde sıcak oluyor, ama ailelerimiz için buna katlanabiliyoruz. Bu inşaatlarda herkes ailesi için çalışıyor. Bu sıcaklıklara evimize ekmek götürebilmek için katlanıyoruz" diye konuştu. (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.