KADRO BEKLEYENLERİN GÖZÜ ÖZDEMİR’DE
Yukarı

KADRO BEKLEYENLERİN GÖZÜ ÖZDEMİR’DE

KADRO BEKLEYENLERİN GÖZÜ ÖZDEMİR’DE
Bu içerik 831 kez okundu.

Malumunuz, bir çok kurumda geçici, müteahhit ve taşeron işçisi olarak çalışan işçilerin büyük bölümü kadroya geçti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Jülide Sarıeroğlu, her fırsatta “Taşerona kadroda kimse dışarıda kalmadı” demişti ama işin gerçeği bambaşka!

“Tek bir işçi bile dışarıda kalmayacak”, “Amasız, fakatsız, şartsız kadro” sözlerine rağmen yüz binlerce taşeron işçi kadro hakkından mahrum bırakıldı.

TP Batman Bölge Müdürlüğü ve kamu hastaneleri başta olmak üzere bir çok kurumda aynı işi yapanların bir kısmı kadroya geçti, diğerleri geçemedi.

KİT’ler, özel bütçeli kuruluşlar, sosyal tesisler, yapım ihaleleri, danışmanlık, çağrı merkezi ve hastane bilgi yönetim sistemi ihalelerinde çalıştırılan taşeron işçiler tamamen dışarıda bırakıldı.

KHK ile kadro ve kamuya geçiş hakkından tümüyle yoksun bırakılan işçilerin toplam sayısı en az 200 bini buluyor.

Öte yandan yerel yönetimlerde çalışan 400 binden fazla taşeron işçiye de kadro değil belli koşullarda yerel yönetimlerin kendi şirketlerine geçiş hakkı tanındı.

Yani belediyeler ve diğer yerel yönetimlerdeki işçilere kadro değil, “şirket işçiliği” verildi. İhalesi bir yıldan az sürenlere de kadro değil geçici işçilik getirildi.

Özellikle TP’de özel güvenlikçi olarak çalışanlar kadroya geçiş haklarının oluğunu kendilerine söz verildiğini hatırlatarak AK Parti milletvekili Ziver Özdemir’den kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.