Geçen sene kar yağmadı, ürünler zayıf kaldı
Advert
Yukarı

Geçen sene kar yağmadı, ürünler zayıf kaldı

Sason ilçesinde yerli domates, biber, patlıcan ve incir gibi sebze ve meyveler bahçede olgunlaşmasıyla birlikte çarşı meydanın da satılmaya başlandı.

Geçen sene kar yağmadı, ürünler zayıf kaldı
Bu içerik 81 kez okundu.

İlçede mevsiminin gelmesi ile birlikte sebze ve meyveler tezgâhtaki yerini aldı. Her mevsim sebze yetiştirilen köylerde domates, salatalık, biber gibi ürünler tezgâhlarda yerini aldı. Organik ürünlerin pazara girmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatları yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Organik ve taze olduğu için köy sebzelerini tercih ettiklerini belirten bir vatandaş, “İlçemizin köylerinde ve bağlarında her mevsim sebze yetişiyor. Yaz mevsiminin de sağlıklı beslenmek gerekiyor. Organik olan sebze meyveler tüketmek sağlığımız açısından iyidir. Köy ürünü olduğu için gönül rahatlığıyla tüketebiliyoruz. Organik ürünlerinin gelmesiyle birlikte pazarda hareketlilik yaşanmaya başladı. Organik ürünler yani yerli ürünler halkın en fazla tercih ettiği ürünler oluyor” dedi.

SICAKLAR DOMATESİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yerli domates üreticisi ise bu yıl kar yağmadığı için ve soğuk hava kendini göstermediği için %70 civarında domates üretiminde düşüş oldu. Domates yetiştiricileri “Toprak yüzeyinde biriken karın, bitkilerin üstlerini yorgan gibi kaplayarak aşırı soğuklardan ve donlardan koruduğu gibi, kar örtüsü bitki hastalık ve zararlılara karşı direnç sağlar. Bu geçtiğimiz kış ayında kar yüzü görmedik. Yağışlarda mevsiminde olmadı. Bide ani bastıran sıcaklar özelikle domatese ve üzüme olumsuz etkisi oldu. Bizimde amacımız domates fiyatları yükselmişken vatandaşlarımız daha ucuz ve kaliteli yerli ürün yemeleridir. Elimizde ne var yok çarşı meydanına getirdik. Keşke daha fazla ürün elde edebilseydik” şeklinde bilgi verdiler. (Numan Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2018 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.