“Kurban Allah’a yakınlaşmak için bir vesiledir”
Yukarı

“Kurban Allah’a yakınlaşmak için bir vesiledir”

Kozluk İlçe Müftüsü Hasan Serçe, kurban kesmedeki asıl amacın Allah’a yakınlaşmak olduğunu söyledi.

“Kurban Allah’a yakınlaşmak için bir vesiledir”
Bu içerik 265 kez okundu.

 Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle kurban kesmenin önemine değinen Batman’ın Kozluk İlçe Müftüsü Hasan Serçe, kurban kesmenin önemli bir ibadet olduğunu belirtti.

Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ile kurban kesmenin hükmü ve önemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Serçe, “Kurban Allah’a yakınlaşmayı ifade eden bir kelimedir. Dolayısıyla biz kurbanı keserken Allah’a yakınlaşmak için kesiyoruz. Kurbanın ne eti ne de kanı Allah’a ulaşır. Bizim samimiyetimiz ve takvamız Allah’a ulaşacaktır. Dolayısıyla Ayet-i Kerimede ifade edildiği gibi kurban Allah’a yakınlaşmak için bir vesiledir.” dedi.

 “BELLİ HAYVANLAR KURBAN OLARAK KESİLEBİLİYOR”

Kurban kesilirken kurbanda bulunması gereken şartlara dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Serçe, bu şartlara uyulmadığı takdir de kesilen kurbanların makbule geçemeyeceğini söyledi. Serçe, “Kurban kesilirken belli şartlar altında kesiliyor. Mesela belli hayvanlar kesilebiliyor sadece. Sığır, davar, koyun, keçi ve deve cinsi dediğimiz hayvanlar kesilebiliyor. Tabi bu kurbanlıkların kesilmesi için belli şartlar var. Bunlardan bir tanesi bu hayvanların her türlü yönden sağlam bir hayvan olması… Örneğin çok zayıf ve cılız, sadece kemiği kalmış bir hayvandan kurban olmaz. Gözlerinden biri veya ikisi kör olmuş hayvandan kurban olmaz. Hayvanın vücudunda eksilmeler oluşmuşsa yine bu hayvan kurban olmaz. Topal bir hayvan ise ve topallığı sürekli devam ediyorsa yine olmaz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.