‘PEMBE OTOBÜS’ TALEBİ YİNE GÜNDEMDE
Advert
Yukarı

‘PEMBE OTOBÜS’ TALEBİ YİNE GÜNDEMDE

Tesettür Seferberliği Platformu "bayanlara özel otobüs tahsis edilsin"

‘PEMBE OTOBÜS’ TALEBİ YİNE GÜNDEMDE
Bu içerik 670 kez okundu.

Batman’da özellikle toplu taşıma araçlarında bayanların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) Batman İl Koordinatörlüğü, kentte bayanlara özel “Pembe Otobüs” uygulamasının hayata geçirilmesi taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan TESSEP Batman Sözcüsü Şeyma Erkul, toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılardan dolayı bayanların zorluklar çektiğini ifade etti. Kadınlara yönelik özel araç tahsisi istemelerindeki amacın ayrıştırmak değil, kadınların daha rahat seyahat etmelerinin önündeki engellerin kalkmasını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

“GAYEMİZ KADINLARI AYRIŞTIRMAK DEĞİL POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLAMAKTIR”

Pembe otobüs uygulamanın hayata geçirilinceye kadar taleplerinin devam edeceğini vurgulayan Erkul, “Bu konuyla ilgili birçok üniversite de imza kampanyaları düzenlenmiş durumda. Bununla ilgili birçok kez talebimizde oldu, olmaya da devam edecek. Talebimiz her yerde pembe otobüs yaygınlaşıncaya kadar devam edecek. Dünyanın birçok ülkesinde pembe otobüs uygulaması zaten yapılıyor, var. Bizler Türkiye’de de bunun yaygınlaşmasını talep ediyoruz. Devletin amaçlarından bir tanesi de insanların can, ırz ve namus güvenliğini sağlamaktır. Bizler de bunların doğrultusunda bayanlara has olan pembe otobüslerin aktif hale getirilmesini, yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bundaki gayemiz kadınları ayrıştırmak değil, tamamen pozitif bir ayrımcılık olarak, kadınların daha rahat bir şekilde ulaşımdan faydalanması istiyoruz.” dedi.

“PEMBE OTOBÜS UYGULAMASI ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞTIRILMALI”

Pembe otobüs uygulamasının ülkede bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Erkul, “Bugün pembe otobüsün kullanıldığı birçok yerde bulunan kişilerle röportaj yapılırsa hepsi de bu uygulamadan ne kadar memnun olduklarını dile getireceklerdir. Pembe otobüsler vesilesiyle ne kadar rahat ulaşım sağladıklarından bahsedeceklerdir. Bu nedenle pembe otobüs uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Çünkü gerçekten artık üniversitelerde, çalışma sektöründe de bayanların sayısı çok fazla ve gerek haberlerde gerekse sosyal medya ya da başka yerlerde çok sık bayanların seyahat esnasında tacize uğradıklarını duyuyoruz. Bunların önüne geçirebilmesi hususunda pembe otobüslerin büyük bir fark yaratacağını düşünüyoruz. TESSEP olarak bu çalışmalarımızı sürekli devam ettireceğiz ve her yerde aktif hale gelinceye kadar bu talebimizi sürekli olarak dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: BATMAN PEMBE OTOBÜS
Sende Yorumla...

2018 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.