‘Tarihi taşıma operasyonları’ devam ediyor… Sıra, İmam Abdullah Zaviyesi’nde
Yukarı

‘Tarihi taşıma operasyonları’ devam ediyor… Sıra, İmam Abdullah Zaviyesi’nde

Tarihi Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamı’nın ardından Ilısu Barajı Göl Alanında kalan İmam Abdullah Zaviyesi de taşınarak yeni yerinde konumlandırılacak. Taşıma işlemi, yarın gerçekleşecek.

‘Tarihi taşıma operasyonları’ devam ediyor…  Sıra, İmam Abdullah Zaviyesi’nde
Bu içerik 245 kez okundu.

 

DSİ Genel Müdürlüğü Hasankeyf’te bulunan ve Ilısu Barajı göl alanından etkilenen kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla yoğun mesai harcıyor. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası bilim insanlarından oluşan komisyonların da görüşleri alınarak konusunda uzman ilgili taraflarca önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda baraj sularından etkilenmeyecek olan Yukarı Şehir, yeniden düzenlenerek bir açık hava müzesi haline getirilecek.

SAAT 05.00’TE TAŞIMA İŞLEMLERİ YAPILACAK

Ilısu Barajı göl alanında kalan İmam Abdullah Zaviyesi 3 parça (İmam Abdullah Türbesi, Minaresi ve Müştemilat Bölümü) halinde taşınacak ve Hasankeyf Yeni Yerleşkesinde yer alan Arkeopark Alanında bütüncül olarak sergilenecek. İmam Abdullah Zaviyesi; Ortak avlu içerisinde kuzeyde bulunan ve içerisinde sandukanın da bulunduğu kare formlu türbe, türbenin hemen doğusunda yer alan minare (kule) ve bu yapılara güney yönde eklemlenen zaviye ve giriş bölümlerinden oluşan bir anıt yapıdır.

Türbe 800 ton, minare 400 ton, müştemilat bölümü ise 200 ton olup taşıma tertibatı da dikkate alındığında taşınacak yük; Türbede 850 ton, Minarede 450 Ton ve müştemilat bölümünde ise 250 ton olacak. İmam Abdullah Zaviyesinin üç ana kütle halinde taşınacağı mesafe; mevcut konumlarındaki başlangıç noktasından yeni konumlarındaki bitiş noktasına kadar 2 bin 400 metreden oluşuyor. (İsmail Güneş)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.