Uzman doktordan önemli tavsiyeler
Yukarı

Uzman doktordan önemli tavsiyeler

“0-1 Yaş arası bebeklere bal yedirmek tehlikeli sonuçlara neler olabilir”

Uzman doktordan önemli tavsiyeler
Bu içerik 442 kez okundu.

 

Batman Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın

bir yaş altı bebeklerin balda bulunan bakteriler nedeniyle zehirlenme riski taşıdığını belirtti. Bebeklerin gelişiminde anne sütünün çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Taşkın, “Bebekler özellikle ilk 6 ay aralıksız anne sütü ile beslenmelidir ancak 6. ayın sonunda ek besinlere verilebilir. Bazı anneler bilmeden bu dönemde riskli ek gıdalar verebilmektedir. Bu nedenle ek gıdalar konusunda temel konuları bilmek önemlidir” dedi.

Ek gıdalar ile ilgili yanlış bilinen konularla ilgili bilgi veren Dr. Taşkın, ek gıdalara geçişlerin kademeli bir şekilde olması gerektiğini ve bu gıdalara bir yaşından önce başlanmaması gerektiğini vurguladı.

“ARILARIN BIRAKTIĞI BAKTERİ BEBEKLERDE ZEHİRLENMEYE YOL AÇABİLİR”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın anne ve babalara seslenerek

Arılar bal yaparken adı kolostridyum botulium denilen bakteriyi üreten kalıntıları bala bıraktıklarını, bu bakteri bebeklerde botulizm denilen zehirlenmelere yol açtığını söyledi. Taşkın,  “Bu zehirlenme bebeğin sinir sistemini etkilemekte hatta nadir olarak görülse de ölümle sonuçlanabilmektedir. Erişkinlerin sindirim sisteminde zehri önleyen ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen faydalı kalıntılar mevcuttur. Bebeklerin sindirim sisteminde bu hücreler gelişmediği için bakterilere karşı bağışıklıkları yoktur. Bebeğe bal verdikten sonra; düzelmeyen kabızlık, kol-bacak ya da boyun kaslarında gevşeklik, cansız ve zayıf ağlama, emme ve beslenmede azalma, sürekli olarak halsizlik, solunum sıkıntısı- hırıltı gibi belirtilere rastlandığında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gıda zehirlenmeleri iyi pişmemiş diğer gıdalarda da görülebilmektedir. Bebeklere iyi pişmemiş herhangi bir gıda verilmemelidir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri erişkinlere göre daha az gelişmiş olduğu ve bağırsak olgunlaşmadığı için 6 aya kadar alerjen maddelerin bağırsaklardan emilerek kana karışma olasılığı bulunur. 6 aydan önce verilen bal, çilek, kivi, yumurta beyazı, çikolata, kakao gibi alerjen gıda ve maddeler aşırı duyarlılığı tetikleyip ileri yaşlarda bu besinlere karşı alerji ve astım gibi hastalıklara zemin hazırlayabilir” dedi. (Mehmet İslamoğlu)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.