Susuz hayat!
Yukarı

Susuz hayat!

​Su kaynakları kuruyan Kozluk ilçesine bağlı Uzunyazı (Bamekuşe) köyü sakinleri, su sorunlarının çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Susuz hayat!
Bu içerik 513 kez okundu.

Suyun olmadığı yerde hayatın olamayacağını söyleyen köy sakinleri, su sorunu başta olmak üzere birçok sıkıntılarının olduğunu ifade ettiler. Yüzlerce metre uzaklıkta bulunan mezra ve köylerden el arabasıyla su getirmeye çalışan köylüler, kimi zaman araçlarıyla dereden su doldurup ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söylediler. Açtıkları kuyulardan su çıkmayınca maddi olarak zarar etiklerini belirten vatandaşlar, yaşadıkları sıkıntıları  anlattılar.

"HAYVANLARIMIZ SUSUZLUKTAN TELEF OLUYOR"

Köy ve civarında 100 hanenin bulunduğunu ancak içecek bir yudum sularının olmadığını söyleyen köylülerden Ayşe Coşansu, "Suyumuz yok ve su sıkıntısı çok çekiyoruz. Camimiz dahi susuz. Cuma namazı kılınamadı. Bu civarda 100 hane var fakat bir yudum suyumuz yok. Çoluk-çocuklarımız perişan, hayvanlarımız susuzluktan telef oluyor. 6-7 bin TL para verip sondaj yaptık ama su çıkmadı. Allah için bize yardım etsinler. Vallahi ayda yılda 2 sefer çocuklarımızı yıkıyoruz. Su getirsinler başka bir şey istemiyoruz. Devlet bize yardım etsin, ta derenin öbür tarafından su çıkardılar. 100 bin TL para vereceksiniz deyince onu da kestiler." dedi.

"TARIM VE HAYVANCILIK YAPAMIYORUZ"

50-55 haneli bir köyün susuz kaldığını dile getiren Coşansu, susuzluk nedeniyle tarım ve hayvancılık yapamadıklarının altını çizdi. Sorunlarına el atılmaması durumunda köyü bırakabileceklerini söyleyen Coşansu, şunları söyledi:

"O kadar kuyu açtık hiçbirinde de su çıkmadı. Su çıkan kuyular da 1-2 ay sonra kurudu. Her kuyu açtığımızda da 5 bin TL zarar ettik. Şimdi ise su yok. Tarım ve hayvancılık yapamıyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. Bu gidişle çiftçiliği de bırakacağız. Böyle devam ederse köyü de bırakacağız. Bir meyve ağacı dikemiyoruz ve ağaçlarımız kuruyor. Şimdi burada su olsa camimizin etrafını yemyeşil yapardık. Abdest alamıyoruz, Cuma namazını kılamıyoruz. Devletimizden bu konuda yardım bekliyoruz. Belki benim imkânım var kendi aracımla gidip su getirmeye ama bu köyde yüzlerce insan var" diye konuştu. Daha önce sorunları için Kozluk ilçe Kaymakamlığına başvurduklarını ancak sorunları için kalıcı bir çözüm bulunamadığına işaret eden Coşansu, son olarak şunları söyledi: "Daha önce kaymakamlığımıza gittik ve 3-4 kilometre uzaklıkta bize kuyu açtılar. Kuyu için köylülerden yüksek miktarda bir para istediler. O parayı köylüler olarak ödeyemiyorduk. Oradan da istediğimiz suyu zaten alamadık. Şimdi o kuyuyu oraya yakın bir tuğla fabrikası kullanıyor." (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.