Borç yüzünden 30 bin kişi susuz kaldı
Yukarı

Borç yüzünden 30 bin kişi susuz kaldı

Beşiri ve İkiköprü'de 30 bin insan susuz bırakıldı

Borç yüzünden 30 bin kişi susuz kaldı
Bu içerik 1018 kez okundu.

DEDAŞ’a, yıllar öncesinden 6,5 milyon TL borcu olan Beşiri ve İkiköprü Belediyelerinin ilçe ve beldeye su karşılayan kuyularındaki elektrikleri kesildi, 30 bin kişi susuz kaldı. Beşiri ve İkiköprü Belediyelerinin su şebekelerindeki trafolara ait enerji bedelinin kayyım ataması öncesi ödenmemesi ve biriken elektrik borcu nedeniyle ENH hatları kesildi. Çarşamba gününden beri su kuyularında elektrik verilmeyince Beşiri ilçe merkezi ile İkiköprü Beldesi susuz kaldı. 4,5 Milyon TL ana borç ve yaklaşık 2 milyon TL gecikme faizi ile 6,5, milyon TL alacaklı olan DEDAŞ Batman İl Müdürlüğü, Çarşamba gününden beri ilçe ve beldedeki su kuyularındaki elektrik hatlarına enerji vermedi.

“30 BİN KİŞİ CEZALANDIRILIYOR”

2 gündür kesilen su nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Beşirililer ise, uygulamaya tepki gösterdi. Su kuyularındaki elektriğin kesilmesiyle perişan olduklarını ifade eden Beşirili yurttaş Tercan Atılgan “belediyelerin borcu olunca bizim suçumuz ne? Eğer elektrik kesilecekse belediye binasının elektriği kesilsin. Bu uygulama ile adeta 30 bin insan cezalandırılıyor” dedi.

TAŞIMA SU İLE İHTYİAÇ GİDERİLİYOR!

Belediye yetkilileri ise DEDAŞ’la görüşmelerin devam ettiğini belirttiler. Borcun ertelenmesi, yeniden yapılandırılması gibi konular üzerinde istişareler devam ederken, Beşiri ve İkiköprü’de su tankerleri ve itfaiye araçlarıyla vatandaşların su ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor. Bu nedenle su tankerleri ve itfaiye araçlarından su almak isteyen vatandaşlar, kuyruk oluşturarak gün boyu sıra bekliyorlar.

İTFAİYELER YANGINLARA MÜDAHALE EDEMİYOR

6,5 milyon TL’lik eski borç nedeniyle ilçede hayat adeta felç oldu. Kayyım ataması öncesindeki eski yönetimlerden kaynaklanan sorun yüzünden ilçe ve beldenin susuz kalmasıyla itfaiye araçlarına doldurulacak suyun dahi olmadığını belirten yetkililer, olası bir yangına bile müdahale şanslarının kalmadığını ifade ettiler. 

Etiketler: BATMANDA DEDAŞ BEŞİRİ İKİKÖPRÜ SUSUZ BELEDİYE BORÇ
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.