KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEĞİ GELİYOR
Yukarı

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEĞİ GELİYOR

​2018 yılı anaç koyun keçi destekleme çalışmaları Resmi Gazetede yayımlanan ‘Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’ yürürlüğe girdi.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEĞİ GELİYOR
Bu içerik 617 kez okundu.

​2018 yılı anaç koyun keçi destekleme çalışmaları Resmi  Gazetede  yayımlanan  ‘Tarımsal  Desteklemelere  İlişkin  Karar’ yürürlüğe girdi. Bu kapsamda;  Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları TÜRKVET ve Koyun-Keçi Bilgi Sistemine (KKBS) kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlanacaklar. Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, TÜRKVET' te işletme ve hayvan bilgilerinin güncellenmesini sağlayarak, Batman Tarım ve Orman Müdürlüğü (il/ilçe) 2018 yılı anaç koyun desteklemesi dosya bedeli olarak 10 TL yatırarak, makbuz ile beraber 02 Kasım 2018 tarihinde kadar üyesi olduğu damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliğine vermek zorunda olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Destekleme ödemeleri, anaç koyun ve keçinin 02/11/2018 tarihinde TÜRKVET ve KKBS' de aynı  işletmede  kayıtlı  olması  şartıyla  işletme  sahibine  yapılır.  Hayvanların,  02/11/2018  tarihi sonrasında İl/İlçe Müdürlüğünün yapacağı yerinde kontrol tarihine kadar geçen süre içerisinde aynı işletmede olması zorunludur.  Desteklemeye esas bilgilerde TÜRKVET kayıtları esas olup, bu sistemde ölüm, kesim, satış ve benzeri hayvan ve işletme bilgilerinin güncellenmesinden ve kayıtlarının doğruluğunun takibinden yetiştirici  sorumludur. 02/11/2018  tarihinden  sonra  TÜRKVET' e  kaydedilen  veya  güncellenen işletme ve hayvanlar desteklemeden faydalandırılmaz.

15-90 AY YAŞ ARALIĞINA DİKKAT

Öte yandan küçük baş hayvan yetiştiricilerinin uyması gereken kurallar hakkında bilgi veren Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, desteklenecek Anaç koyun-keçilerin aynı ırktan olma şartı aranmadığı, anaç koyun-keçilerin yaşları 02/11/2018 tarihi itibari ile 15-90 ay arasında olması gerektiğini belirttiler. Yapılan açıklamada Bu yaş aralığı dışındaki dişi hayvanlar  desteklemeden  yararlandırılmaz.  Damızlık  koyun  ve  keçi  yetiştiricileri  birlikleri tarafından  teslim  edilmiş  olan  müracaat  listesinde  olmayan  yetiştiriciler  desteklemeden faydalandırılmaz. Göçer yetiştiriciler; il içi nakillerinde nakil belgesiyle, il dışı nakillerinde ise veteriner sağlık raporu ile hayvanların bulunduğu yerin il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederek hayvan tespitlerini yaptırtırlar.  İl dışı nakillerde  veteriner  sağlık  raporu  ile  nakletmeyen  yetiştiricilerin  hayvan  tespitleri yapılmaz ve desteklemeden faydalandırılmaz” 

Etiketler: BATMAN TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ HAYVANCILIK KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.