Uzman hekimler uyarıyor
Yukarı

Uzman hekimler uyarıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Samet Karabulut “Eklem ağrılarını ertelemek başka sorunlara neden oluyor” dedi.

Uzman hekimler uyarıyor
Bu içerik 533 kez okundu.

Şişlik, hareket kısıtlanması, yürürken dizlerde anormal bir durum hissi, dizde kilitlenme ya da ‘boşa gitme’ durumunda mutlaka doktora başvurulması gerektiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Samet Karabulut, eklemlerdeki rahatsızlıkların ertelenmesi durumunda hasarın daha da artabileceğini ifade etti.

Eklemdeki rahatsızlıklar ihmale geldiğini, dizdeki hasar artabildiğini belirten Özel Bağlar Hastanesi (OBH) Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Samet Karabulut, diz rahatsızlıklarını bilmek ve doktora başvurmayı ertelenmemesinin, sağlık açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Op. Dr. Karabulut, “Menisküs ya da bağ dokusu sorunları başta olmak üzere diz rahatsızlıkları yaşayanlar; sportif aktiviteleri hafifletmeli. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir meslek söz konusuysa, işyeri hekimiyle görüşülerek gerekli önlemler alınmalı” dedi.

“MENİSKÜSTEKİ SESSİZ YIRTIKLARA DİKKAT”

Özel Bağlar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Samet Karabulut, bir çok kişide görülen diz ağrıları, yaş gruplarına göre farklı nedenlerle ortaya çıktığını söyledi. Meslek ve sportif aktivite durumu da etkili faktörler arasında olduğunu ifade eden Karabulut, bazı diz rahatsızlıkları acil cerrahi müdahaleye gereksinim duyarken, bazı rahatsızlıklar uzun süreye yayılan ve rehabilitasyon gerektiren bir tedavi süreci gerektiğini sözlerine ekledi. “En çok bilinen rahatsızlığı menisküs olsa da dizinizde oluşabilecek sorunlar bununla sınırlı kalmıyor. Diz ağrılarının ihmal edilmemesi gerekmektedir” diyen Op. Dr. Karabulut, “Eğer dizinizde bir darbe sonucunda şişlik, hareket kısıtlanması oluşmuşsa, yürürken dizinizde anormal bir durum hissediyorsanız, dizde kilitlenme ya da ‘boşa gitme’ durumu varsa mutlaka doktora başvurmalısınız” dedi. Karabulut, dizde şişlik, şişen bölgede ısınma ve yüksek ateş görülmesi halinde acil cerrahi müdahale gerektiren bir durumun ortaya çıkabileceğine de dikkat çekti.

“DİZİNİZDEN OLMAYIN”

Spor yapmak sağlığımız için son derece gerekli olsa da yoğun sportif faaliyet ve aşırı yüklenme çeşitli rahatsızlıklara, hatta bazen geriye dönüşü olmayan hasarlara neden olabileceğine dikkat çeken Karabulut, “Diz bağlarının yaralanması yani ön çapraz bağ yaralanması oldukça sık rastlanan bir durum. Genellikle sportif aktiviteler sırasında ya da ağır iş sonucunda meydana geliyor. Menisküs de yoğun spor yapanlarda ve çalışırken sürekli diz çökenlerde daha çok görülüyor. Sporcular bunların dışında, dizin açılması fonksiyonunu sağlayan patella tendonunda zedelenme riskine karşı da dikkatli olmalı. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, dikkat ve hassasiyetin dozajını artırmakta fayda var. Çocuklarda kemikler ve epifiz kıkırdaklar çok yumuşaktır. Aşırı yüklenme, dizin ön kısmındaki yumuşak kıkırdak parçasının zedelenmesine, çeşitli rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

“TEDAVİNİN ARDINDAN HIZLI İYİLEŞME MÜMKÜN”

Menisküs hastalığının hastalanan dokunun adından geldiğini belirten Karabulut, şunları söyledi: “Bu hastalığa menisküs yırtığı demek daha doğru olur. Dizin alt ve üst kemiği arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi çalışan ince bağ dokularına menisküs deniyor. Menisküsün yırtılması, dizde ağrı ve şişliğe neden olur. Hatta yırtık çok büyükse diz kilitlenebilir. Kilitlenme, ayakta kalınca dizde ağrı oluşması, şişme menisküs yırtıklarının belirtileri arasında sayılıyor. Menisküs yırtıkları dikilebilir ve tedavisi mümkün. Ancak bazı yırtıklar hiç cerrahi müdahale gerektirmeyecek kadar önemsiz sayılabilirken bazı yırtıkların tekrar eski haline getirilmesi mümkün olmayabiliyor. Menisküste; yırtığın oluştuğu yerde kan damarları yoğunsa, tedavinin ardından hızla iyileşme mümkün. Ancak kan damarlarının yoğunlukta olmadığı bir yerinden yırtılması durumunda iyileşme ihtimali düşük oluyor. Ne yazık ki yırtılmaların yüzde 80’i bu şekilde.”

Etiketler: DİZ AĞRILARI ÖZEL BAĞLAR HASTANESİ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Samet Karabulut
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.