İMAMLAR NİHAYET TAZİYE YEMEKLERİNE DEĞİNDİ
Yukarı

İMAMLAR NİHAYET TAZİYE YEMEKLERİNE DEĞİNDİ

İMAMLAR NİHAYET TAZİYE YEMEKLERİNE DEĞİNDİ
Bu içerik 278 kez okundu.

Batman Gazetesi 3 aydır taziye evlerindeki yemek ve bazı taziye evlerinde alınan paralarla ilgili şehirde iyi bir gündem oluşturdu.

“Taziye evleri rant kapısı oldu” ve “taziye evlerinde yemeklere hayır” haberleri ile Batmanda gündem oluşturan gazetemiz, Batman İl Müftülüğünün olaya sessiz kalmasına da tepki göstermişti.

Nihayet geçen Cuma günü ilk kez bazı camilerde taziye evlerinde taziye sahiplerinin yemek vermesinin caiz ve insani olmadığına dair vaazlar verildi.

İslam’a, sünnete ve yetim malından yemek gibi her usule aykırı olan taziye yemeklerini anlatan hocalardan bazıları gazetemizden de örnekler vererek basının da buna yer ayırdığını söyledi.

Yakını vefat edenlerin akraba, komşu ve dostlarının evlerinde 10-15 kişilik yemek yaparak taziye evlerine götürmelerinin sünnete uygun olduğu, insani yönünün ve örfün de bunu gerektirdiği anlatılırken, Hz.Peygamber (S.A.V.) zamanından da örnekler verildi.

Bu hoşumuza gitti.

Annesi, babası, eşi, çocuğu vefat edenin acısından çok insanlara yemek yetiştirme telaşına girmeleri usulsüz bir durumdu.

Ayrıca cebinde 15 TL’si olup ölen babasının taziyesiyle ilgilenen ve yemek parası için kredi alan vatandaşın hikayesi bizi bu cahilce ve hoyratça yaygın olan bilinçsiz israfa karşı haber ve yorumlar yapmamıza sevk etmişti.

İnanın bu haberler yakında yerini bulacak ve yakınlarının veya komşularının taziyelerine gidenlerin ellerinde tencere ile misafir ağırlayacakları günleri görmemize vesile olacaktır.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.