İşte, Ezidilerin kutsal tapınağı…
Yukarı

İşte, Ezidilerin kutsal tapınağı…

Ezidilerin, Türkiye'deki kutsal saydıkları tek mabed, Batmanda bulunuyor.

İşte, Ezidilerin kutsal tapınağı…
Bu içerik 1080 kez okundu.

Merkeze bağlı Yolveren (Çınerya) köyünde bulunan ve Melek-i Tavus meleğinin burada olduğuna inanan Ezidilerin, güneşe dönerek ibadet ettikleri ve Kürtçe "Mabeda Şems" (Şems'in mabedi) dedikleri küçük tapınak Yolveren köyünün hemen kuzey yamacında bulunuyor.

36 YILDIR KULLANILMIYOR…

O mabetteki son ibadetlerini 1980 yılında "Çarşama Sor" bayramında yaptıklarını belirten köyün tek yaşayanı ve muhtarı olan Ezidi Hemé Alcu, Ezidilerin Almanya'ya göç etmesinden sonra tapınağı kullanmadıklarını söyledi.

Eski ibadet günlerinden söz eden 80 yaşındaki Alcu, "Daha önce 15-20 kişi mabedin etrafından döner, güneşe doğru eğilirdik. Yılda 3-4 kez içinde mum yakardık ve dua ederdik" dedi.

ÇOBANLAR MABEDİ YIKTI!

1980 yılında köyün boşalmasıyla beraber çevredeki köylerde kalan kişiler ve çobanların mabedi kulübe olarak kullandıklarını ve kar, yağmur gibi doğal şartlarla beraber mabedin yıkıldığını belirten Ezidi Alcu, "Bir dönem bende köyü terk ettim. 1986-87 yılında kimse yoktu ve o dönemde her taraf yıkılmıştı. Kutsal mabedimiz de o dönem yıkıldı" şeklinde konuştu. (Numan Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.