DEMİR, ALTIN’DAN PAHALI!
Yukarı

DEMİR, ALTIN’DAN PAHALI!

DEMİR, ALTIN’DAN PAHALI!
Bu içerik 387 kez okundu.

 

Her şey üç ay önce başladı, doların bir gecede yaşadığı müthiş artıştan piyasalar bir hayli olumsuz etkilendi. Son günlerde ise bir hayli düşmesine rağmen, hala sıcak paranın döndüğü birçok noktada normalleşme maalesef başlamadı.

Bu söylediklerim tüm piyasanın bildiği ve an be an takip ettiği bir durum zaten. Bugün size doların o müthiş çıkışında adeta zirve yapan malzemelerin başında gelen dairelerin yapımında kullanılan demirin bahsedeceğim. Önceki gün birkaç hafriyatçı arkadaşımızla konuştuk ve duyunca şaşırdığımız bu ilginç olayı size de aktarmak istedik.

Öğrendiğimiz kadarıyla daha önceler de bir evi veya binayı yıkacak olan hafriyatçılar, mülk sahibine yıkım için bir fiyat verir, daha sonra evi yıkar hurda olarak çıkan demirlerde çoğu zaman molozların arasında kaybolur gidermiş…

Ancak şimdi ise hafriyatçılar şöyle binayı iyice bir ölçer, tartar ve mülk sahibine “ben burayı senden para almadan ücretsiz yıkarım diyormuş”, hatta birkaç hafriyatçı fiyat verdiğinde ise piyasa bir hayli kızışıyormuş.

Öyle ki, büyük binalar yani demirin çok çıkacağı yerlerde bırakın ücretsiz yapmayı, yıkacak ekip üstüne bir miktar para bile veriyormuş! Biz duyunca çok şaşırdık ama arkadaşlar tek cümle ile özetlediler; “abi demirin tonu önceden 200 – 300 liraydı, şimdi ise hurda olarak sattığımız demirin tonu tam 1.500 TL, yani altından kat kat daha çok yükseldi!”

Biz göz bebeklerimizi büyütüp öylece baka kaldık, yorumsuz bir şekilde “Allah herkesin yardımcısı olsun” diyip konuyu kapattık…

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.