İhraçlara itiraz ettiler
Yukarı

İhraçlara itiraz ettiler

PTT Müdürlüğü önünde bir araya gelen KESK Batman Şubeler Platformu üyeleri, kamudan i,hraç edilenler için Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanlığına itiraz dilekçeleri gönderdiler.

İhraçlara itiraz ettiler
Bu içerik 1009 kez okundu.

KESK Batman Şubeler Platformu adına açıklama yapan SES Şube Başkanı Deniz Topkan, “Türkiye Cumhuriyeti ulusal hukuk sistemi içerisinde mevzuatça belirlenmiş bir yargı mercii olmayan ancak OHAL ile ilgili ihraç başvurularını değerlendirmek ve karar altına almakla yetkilendirilmiş olan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun; dosyaları değerlendirme konusundaki çalışma usul ve esaslarının ilgili hukuki işlemlerin hukuk sistemimizde yer alan yetkili Mahkemeler aracılığıyla yapılması gerektiği tespiti, KHK ile ihraç olmamız sebebiyle pasaportlarımıza konulan tahdit kararının kaldırılması, sendikal örgütlenme ve seyahat özgürlüğümüzün engellenmemesi konusunda ivedilikle ilgili idari birimlere ve Bakanlıklara tavsiyede bulunulması talebimizi bir kez daha tekrarlıyoruz” dedi.

“İHRAÇLAR, SORUŞTURMA OLMADAN GERÇEKLEŞMİŞTİR”

PTT önünde gazetecilere konuşan Topkan, şunları söyledi: “Her bir ihraç işlemi gerçekleşmeden önce usulüne uygun bir soruşturmacı atanarak yöntemine uygun bir soruşturma yapılması gerekirken; Ohal İnceleme Komisyonuna başvuran her bir ihraç kamu emekçisi hali hazırda Komisyon başvurusunda dahi ne ile suçlandıklarını bilmemekte. Komisyonun kendisi de kurulduğu ve başvuru almaya başladığı andan itibaren ne sebeple ihraçların gerçeklediğine ya da başvuruların hangi şartlarda kabul veya ret edileceğine ilişkin başvuruculara herhangi bir bildirim yapmamaktadır. ihraç gerekçesi olan suçlamalar hakkında savunma hakkı tanınmaksızın mağdur edilmeler devam etmektedir. Esasen bir yargı mercii yerine geçen OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunun verdiği her kararın hukuk dışı olduğu bu güne kadar ki uygulamalarından anlaşılacaktır” (Numan Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.