​"BATMAN’A TEKSTİL KENT KURULSUN"
Yukarı

​"BATMAN’A TEKSTİL KENT KURULSUN"

​
Bu içerik 503 kez okundu.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı Suad Özdemir ve Hak-İş Batman Şube Başkanı Bünyamin Söğüt yaptıkları açıklamada, işsizlikte Türkiye’nin ilk üç kenti arasında olan Batman’da işsizliğin önlenmesiyle ilgili yetkililere çağrıda bulundular.  Tekstillerin en iyi istihdam alanları olduğunu ve Batman’da on binlerce kişinin tekstillerde istihdam edildiğini anımsatan iş adamları ve sendika yetkilileri, kurulacak bir tekstil kentiyle çok sayıda iş adamının yatırımını yapıp, işsize ekmek kapısı olacağını vurguladılar.

"BÖLGEMİZİN YENİ YATIRIMLARA ÇOK İHTİYACI VAR"

Bölgenin yeni yatırımlara ihtiyacının olduğuna işaret eden MÜSİAD Şube Başkanı Suad Özdemir, "İşsizlik verileri yüzde 11,4 seviyesine çıktı. Türkiye genelinde bir artış gösterdi. İlimiz özelinde baktığımız zaman Batman, maalesef işsizlik oranlarında son 3-4 ilin arasındadır. İlimizde işsizlik oranı yüzde 28’lerdedir. Bu da demek oluyor ki bölgemizin yeni yatırımlara çok ihtiyacı var. İşsizliği bertaraf edebilmemiz için bu yatırımların olması gerekir. Şu an ilimizde tekstil alanında iyi bir yere gelinmiştir. Batıda yatırım yapan tekstilcilerimizin Doğu’ya geldiğini görüyoruz. Bu da bizim için iyiye işarettir." dedi.

"İŞVERENLERE DESTEK VERİLİP, PROJELER ÜRETİLMELİ"

Hükümetin işverenlere destek vererek işsizlikle ilgili gereken tedbirleri alması gerektiğini söyleyen Söğüt, "Şu anda Batman’da İŞKUR’un toplum yararına programı projesi var. Bizler bu projeyi desteklemiyoruz. İnsanlar sadece bu projeye bağlanarak 6-9 ay çalışıp ondan sonra boşta kalmaktadır. Bu projeden yılda 5-6 bin kişi faydalanmaktadır. Bu insanlardan yılda 2 bin kişi sabit bir şekilde istihdam edilirse işsizliğin önüne geçilmiş olur. İşsizliğin önüne geçilebilmesi için işverenlere destek verilmelidir. Ayrıca hükümet projeler üretmesi lazım ki işsizliğin önüne geçilebilsin. Şu anda çoğu üniversite mezunu işsiz durumdadır. İşsizlikle mücadele için bunlar istihdam edilmelidir" şeklinde konuştu.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.