“Yeni evlerimize taşınmak istiyoruz”
Yukarı

“Yeni evlerimize taşınmak istiyoruz”

“Yeni evlerimize taşınmak istiyoruz”
Bu içerik 1015 kez okundu.

Hasankeyflilerden çağrı; “Yeni evlerimize taşınmak istiyoruz”

Ilısu Barajının temeli atıldıktan sonra yeni Hasankeyf yerleşim biriminde başlayan çalışmalar 2 yıl önce kısmen sona erdi. Resmi kurumların tümü taşınırken, vatandaşlar evlerine halen taşınamadı. 710 evin yapımı sona yaklaşmışken, ilçe sakinleri bir an önce taşınacak günü bekliyor.

Yeni yerleşim birimine Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, Hasankeyf Devlet Hastanesi, kütüphane gibi çok sayıda kurum yeni yerleşkede hizmetini sürdürürken, ticaret merkezinin yapımı tamamlandı. Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Çoban Ahmet, yetkililere seslenerek eski evlerinin artık kullanılmaz durumda olduğunu ve yeni yere bir an önce taşınmak için gerekli işlerin tamamlanmasını istedi.

“ESKİ EVLER ÇÖKMEK ÜZERE”

Çoban Ahmet, Hasankeyflilerin Şubat ayından bu yana taşınmaya hazırlandığını ancak bir türlü taşınamadığını belirterek “Evlerde, sokaklarda, caddelerde, mahallelerde, iş yerlerinde tek konu 2019'dada taşınamayacağı tartışılıyor.Yeni Hasankeyf'in bitmesini kim yada kimler engelliyor? Hasankeyf halkı bunu öğrenmek istiyor. Yeni Hasankeyf'in 2019 'un başında tamamlanacağını Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatmışlardı. Hasankeyf'ten Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Çevre Şehircilik bakanımıza seslenişimizdir.Yeni Hasankeyf evlerimizin bir an evvel bitirilmesini halk olarak talep ediyoruz.Çünkü artık eski evlerimizin çürüdüğünü yaşantının çok zor olduğunu tavanların çöktüğünü, cadde ve sokakların duvarlarının yıkıldığını duyurmak istiyoruz” dedi. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.