Asırlık geleneğe ‘ipek’si dokunuş
Yukarı

Asırlık geleneğe ‘ipek’si dokunuş

Asırlık mesleklerden ve geleneklerden olan Hasankeyf dokumacılığına ipek dokuma işini de ekleyen dokumacı Mehmet Nuri Aydın, dokuma tezgahından ilk kez ipek ipliği kullanarak kilim dokudu.

Asırlık geleneğe ‘ipek’si dokunuş
Bu içerik 340 kez okundu.

Hasankeyf’in bundan böyle ipek dokuma ile anılacağını söyleyen Aydın “bir yandan asırlık geleneğimizi sürdürüp bir yandan da farkındalık oluşturup ipekten dokuma ürünleri ürettik. Hasankeyf’in ürünlerine ilk kez ipek dokuma da eklenmiş oldu” dedi. Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Çoban Ahmet, bununla ilçenin tanıtımının yapılabileceğini söyledi.

İPEK, İLK KEZ ELDEN GEÇTİ!

Hasankeyf’İn sorunlarına duyarlılığı ile tanınan Çoban Ahmet, ipeğin elden dokuma ile ilk kez yapıldığını söyledi. Çoban Ahmet “Hasankeyf'in eski çarşısını dolaşırken dokuma işini yapan Mehmet Nuri Aydın’ın değişik bir iplikten dokuma yaptığını gördük. Dokuma işi de iplik ve malzemeleri de farklı. Hasankeyf’in kaybolmaya yüz tutmuş eski geleneğini yaşatan Aydın, artık İpek dokumacılığını da yaptığını söyledi. Hasankeyf'te İpek dokumacılığının yapılması bizleri son derece sevindirirken, sipariş üzerine istenilen İpek dokumayla ilgili tüm dokuma yapılabileceğini söyledi. Bizlerde çok mutlu olduk. Geliştirilmesi için gereken çalışmanın yapılması için yetkililerimizi göreve çağırıyoruz” dedi. (İsmail Güneş)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.