Gözler TÜPRAŞ’ta
Yukarı

Gözler TÜPRAŞ’ta

Türkiye’nin ilk petrol rafinerisi olan Türkiye Petrolleri Rafineri A.Ş. Batman Müdürlüğü ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Gözler TÜPRAŞ’ta
Bu içerik 629 kez okundu.

Batman Rafinerisi’nin kapatılması ile sonuçlanabilecek değişiklikler içeren maden kanunu ve petrol piyasası kanunu gibi diğer bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifi, TBMM Sanayi Komisyonu’nda önceki gece kabul edildi. TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, komisyon üyelerine yazdığı bilgi notuyla teklifin mevcut haliyle kabul edilmesi halinde Batman Rafinerisi’nin teslim aldığı ham petrolle ilgili yıllık 30 milyon dolarlık ek maliyet oluşacağını ve kâr edemez duruma gelecek rafinerinin kapatılmak zorunda kalınacağını belirtmişti. Artan tepkiler üzerine TÜPRAŞ geri adım atmış ve konunun yeniden değerlendirileceğini ifade etmişti.

YERLİ PETROL İLE ÜRETİM

Yerli petrolün satış fiyatında Mısır’daki Ras Gharib yerine Suudi Arabistan’daki Arab Heavy fiyatlarının baz alınmasını öngören maddenin gerekçesinde düşük kaliteli yerli petrolün fiyatının baz alındığı Mısır’daki Ras Gharib’in 2016’dan bu yana fiyat indirimini yayınlamadığı, bu nedenle yerli petrol üreticilerinin Batman Rafinerisi’ne piyasa fiyatının altında ham petrol satmak zorunda kaldığı belirtildi.Gerekçede yapılacak değişiklikle petrol üretim ve yatırımlarının desteklenmiş olacağı da ifade edildi. Teklifin önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor. (İsmail Güneş)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.