TAZİYE YEMEKLERİ YİNE GÜNDEMDE
Yukarı

TAZİYE YEMEKLERİ YİNE GÜNDEMDE

TAZİYE YEMEKLERİ YİNE GÜNDEMDE
Bu içerik 1298 kez okundu.

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, taziye yemeklerinin kaldırılması konusunda beraberindeki heyetle birlikte Batman İl Müftülüğünü ziyaret etti. Ziyarette, geleneksel hale gelen taziye yemeklerinin oluşturduğu mağduriyetler konuşuldu. İlimizin sorunları ve çözüm yollarına ilişkin sık sık kamu kurumlarını ziyaret ettiklerini söyleyen Şahin, İslam’a hizmet çalışmaları ve toplumun ıslahına yönelik gayret ve hassasiyet gösterdiğini belirttiği İl Müftüsü Turgut Erhan’a teşekkürlerini iletti. Taziye sahiplerine büyük külfet getiren taziye yemeklerinin kaldırılması için İl Müftüsü Erhan’dan destek talebinde bulunan Şahin, taziye yemeklerinin ciddi bir mağduriyet oluşturduğunu ve bu yüzden taziye evlerini yemekhane, lokanta ve çayhane görüntüsünden çıkarıp, olması gereken asli fonksiyonuna kavuşturmak istediklerini kaydetti.

"BÜYÜK BİR MADDİ KÜLFET OLUŞUYOR"

Taziye yemeklerine giden masrafın neredeyse bir düğüne yapılan masraf kadar olduğunu vurgulayan Şahin, "Sayın Müftümüzü ziyaret etmemizin asıl sebebi bölge halkının yüzde 90’ını mağdur eden bir hususu konuşmaya geldik. Bu da taziyelerde taziyelere gelenlere verilen yemek konusudur. Bu konuda birçok şikâyet ve mağduriyet haberi geliyor. Belki taziye sahibi bunu dillendirmekten çekiniyor, ancak taziye yapıldığı zaman neredeyse bir düğüne yapılan masraf kadar bir masraf gidiyor. Hele hele vefat eden şahsın hastalık süreci de varsa ve haftalarca hastanede kalmışsa mağduriyet daha da artmaktadır. Vefattan önce hastane ziyaretinde de hasta yakınları büyük maddi külfet altına giriyor. Hasta vefat ettiği zaman üç günlük taziye süresi zarfında da en az 20 bin lira gibi bir yemek masrafı olduğu bilgisi bizlere ulaşıyor." dedi.

"TAZİYE YERLERİ VAAZ, NASİHAT ORTAMINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ"

Taziye evlerini asli fonksiyonlarına dönüştürmek istediklerinin altını çizen Şahin, "Bizim amacımız taziye evlerini yemekhane, lokanta ve çayhane görüntüsünden çıkarıp olması gereken asli fonksiyonuna kavuşturmaktır. Orada bir taziye söz konusudur. Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in hadisine göre, ölüm en büyük vaaz ise insanımızın o ortamdan ibret alması lazım. O ortamın ağırlıklı olarak ölümden, ahiretten, İslami sorumluluktan bahsedilmesi gereken bir vaaz, nasihat ortamına dönüştürülmesi gerekir. Çaba ve amacımız budur. İl Müftülüğümüz buna öncülük ederlerse veya bize destek olurlarsa hem o ortamı vaaz ve ibret alma ortamına dönüştürme hem de maddi külfet ve sıkıntıyı da ortadan kaldırmaya dönük bir çabamız var." ifadelerini kullandı.

"BU ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR"

İl Müftüsü Turgut Erhan da taziye yemeklerinin taziye sahiplerini sıkıntıya soktuğunu ve bu yüzden taziye yemeği konusunun çok önemli bir konu olduğunu belirtti.

Erhan, "Bizim bölgenin çok önemli kültürel özelliklerinden iki tanesi düğünler ve taziyelerdir. Bu konuda insanların birlik ve beraberliğine katkı sağlayan iki etkinlik olarak görülüyor. Düğünler insanın sevincine ortak olup artmasına sebebiyet veriyor. Taziyelerde de insanlar uzaktan ve yakından gelerek acılı ailenin üzüntüsünü paylaşarak azalmasına vesile oluyor. Bölgemizde bunun üzerine insanlar çok hassas bir şekilde duruyor. Şüphesiz bu önemli bir husustur" şeklinde konuştu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.