DRAM İÇİNDE DRAM!
Yukarı

DRAM İÇİNDE DRAM!

DRAM İÇİNDE DRAM!
Bu içerik 1424 kez okundu.

Suriye'nin Kamışlı (Qamişlo) kentinden tedavi için 2013 yılından itibaren Türkiye'ye gidip gelerek tedavi olmaya çalışan Sakine Ali Azize (62), yaklaşık 3 yıldır yerleştiği Batman'da yokluk içince hayata tutunmaya çalışıyor. Suriye'de yaşanan savaşta bazı akrabalarının hayatlarını kaybettiğini, birçoğunun dağıldığını ve eşinin de gözlerini kaybettiğini söyleyen Azize, tedavisi için kızıyla beraber Batman'a yerleştiklerini, ailesinin geri kalanı ise Suriye'de olduğunu söyledi. Hiçbir çalışanları ve gelirleri olmayan Suriyeli anne ile kız, sadece Umut Kervanı ve bazı hayırseverlerin verdikleri yardımlarla geçindiklerini belirtti. Mağdur Suriyeli ailenin, çoğu zaman ilaç, kira, elektrik ve su paralarını toplayabilmek için hayırseverlerin kendilerine verdikleri kuru gıdaları satmak zorunda kaldıklarını aktarması ailenin yaşamış olduğu yoksulluğu gözler önüne seriyor.

"HAYIRSEVERLERİN VERDİKLERİ MALZEMELERİ SATARAK İLAÇ ALIYORUM"

Batman'da hiç kimselerinin olmadığını belirten Azize, "Bize bakacak kimsemiz yok. Benle kızım dışında kimsemiz yok. Kızım bana baktığından çalışamıyor. Su içtiğimde zorlanıyorum, ilaç aldığımda defalarca yutkunduktan sonra ilacı yutabiliyorum. Eşim Suriye'de yaşanan savaşta gözlerini kaybetmiş. Eskiden eşim bize bakıyordu şimdi kendisi bakıma muhtaçtır. Batman'da hayırseverlerin verdikleri halı, ev eşyası ve kuru gıdaları satarak evin kirasını, elektrik ile su parası, Suriye'de hasta olan oğlumun ve benim ilaç paramı çıkarıyorum. Oğlum 3 yaşından beri sara hastasıdır. Göndereceğim ilaçlardan olmazsa hayatını devam edemeyecek" ifadelerini kullandı.

BAKIMA MUHTAÇ ANNENİN TALEPLERİ

Hükümetten kendilerine yardımcı olmasını isteyen Azize, "Diyarbakır'daki doktor bana bir ilaç yazmış o ilaç parası 13-15 bin TL civarıdır. O ilacı almaya gücümüz yetmiyor. Yetkili ve hayırseverlerin bize yardımcı olmalarını istiyorum. 3 yıldır Batman'dayız bize kömür yardımı bile yapılmıyor. Maaş için gittiğimizde tüm çocuklarımla burada olmadığımdan bana maaş verilmiyor. Bana bir maaş verilseydi kendi geçimimi sağlardım. En azından bana bakıcı maaşı verilseydi de iyi olurdu. Pasaportum ve vizemin olmasını istiyorum. Sıkıntısız bir şekilde hasta oğlumu gidip görmek istiyorum. Oğlum üzerime ağlıyor. Eşim gözlerini kaybetmiş. Ben ve kızım Türkiye'deyiz diğer geri kalan ailem Suriye'dedir. Suriye'ye serbest bir şekilde gidip gelmek için hükümetin yardımcı olmasını istiyorum. Bizler çok mağduruz" şeklinde konuştu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.