Avukat Tanrıseven "28 Şubatçılar hâlâ aramızda bir yere gitmediler"
Yukarı

Avukat Tanrıseven "28 Şubatçılar hâlâ aramızda bir yere gitmediler"

28 Şubatçıların hâlâ aramızda olduğuna ve bir yere gitmediklerine dikkat çeken Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, ellerine güç geçtikleri takdirde bu gücü daha fazla kullanacaklarının altını çizdi.

Avukat Tanrıseven
Bu içerik 643 kez okundu.

Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, 28 Şubat 1997 yılında ülkede yapılan post modern darbenin yaklaşan yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. 28 Şubat'ın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen hâlâ insanların mağduriyetinin devam ettiğini belirten Tanrıseven, 28 Şubatçıların hâlâ aramızda olduğuna ve bir yere gitmediklerine dikkat çekerek, ellerine güç geçtikleri takdirde bu gücü daha fazla kullanacaklarının altını çizdi. İslami kimliklerinden ve düşüncelerinden ötürü cezaevinde olanları hatırlatan Tanrıseven, o süreçte yaşanan mağduriyetlerin artık tarih sahnesinden bütünüyle silinmesi gerektiğini kaydetti. 

28 Şubat'ın tam anlamıyla bitmediğini ve halen eski günlerin özlemi içerisinde olanların olduğunun altını çizen Tanrıseven, "28 Şubatçılar hâlâ aramızda, bir yere gitmediler. Yarın güç tekrardan ellerine geçtiği takdirde bunu daha fazla kullanmak isteyeceklerdir. Yine aynı şeyleri yapmak isteyeceklerdir." diyerek uyarılarda bulundu.

"O DÖNEMDE CEZAEVİNE GİREN İNSANLAR HÂLÂ CEZAEVİNDE"

Tanrıseven, "28 Şubat'ın üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hâlâ insanların mağduriyeti devam ediyor. Bir kısım insan hâlâ cezaevindedir. O dönemki yargılamaları hatırlarsınız, çok güzel yargılamalar değildi. Nasıl FETÖ yargısından şikâyet ediyorsak 28 Şubat sürecindeki yargılar da aslında ondan çok farklı değildi. İnsanlara sırf görüşlerinden dolayı, kendilerine benzemedikleri için ağır cezalar verildi. Bu yargılamalar sonucunda o dönemde cezaevine giren insanlar hâlâ cezaevinde. Bir şekilde bu insanlara çözüm bulmak gerekiyor. 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetlerinin artık giderilmesi gerekiyor" dedi.

"İNSANLARIN KATEGORİZE EDİLMEMESİ GEREKİYOR"

Tanrıseven, son olarak şunları söyledi: "İnsanlarımız mutlu değil. İnsanlar yeterince özgür düşünmüyorlar. Hâlâ insanların düşünceleri bir takım şeylerle engellenebiliyor. Hâlâ insanlara prangalar vurulabiliyor. Hâlâ insanlar kendilerini özgürce ifade edebilmekte zorlanabiliyorsa bizim kat etmemiz gereken hâlâ işler var demektir. Özgürlüklerin genişlemesi, hayatın daha da normalleşmesi gerekiyor. Artık insanların kılık kıyafetiyle, düşünce tarzıyla uğraşılmaması lazım. İnsanlar, kendilerini rahat ifade edebilmeli. İnsanların kategorize edilmemesi gerekiyor." (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.