"TARIMSAL ÜRETİM GİRDİLERİNDE FİYATLAR DÜŞÜRÜLMELİ"
Yukarı

"TARIMSAL ÜRETİM GİRDİLERİNDE FİYATLAR DÜŞÜRÜLMELİ"

Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Doğan ​"tarımsal üretim girdilerinde fiyatlar düşürülmeli" dedi.

Bu içerik 224 kez okundu.

 ​İlaç, gübre ve tohuma yapılacak tanzim satışı adımının olumlu olduğunu belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, üreticilerin zor durumda olduğunu, mutlaka tarımsal üretim girdilerinde fiyatların düşürülmesi gerektiğini söyledi.Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ilaç, gübre ve tohuma yapılacak tanzim satışı açıklamasını değerlendirdi. İlaç, gübre ve tohuma yapılacak tanzim satışı adımının olumlu olduğunu belirten Doğan, artan maliyetler karşısında üreticilerin çok zor durumda olduğunu, mutlaka tarımsal üretim girdilerinde fiyatların düşürülmesi gerektiğini söyledi.

“TANZİM SATIŞ YERLERİ KISA SÜRELİ ÇÖZÜMDÜR”

Tanzim satışın kısa sürede çözüm getiremeyeceğini savunan Doğan, “Özellikle sebze fiyatları ve tanzim satışları son günlerde Türkiye gündemini işgal etmektedir. Tanzim satış noktalarının vatandaşa daha ucuza gıda tüketme konusundaki düşünce ve fikir hareketi önemli ve olumlu bir harekettir. Peki, bu Türkiye’nin tamamına çözüm için yeterli olur mu? Belki uzun süreli bir çalışmayla bunun sonucunu göreceğiz; ama kısa süreli böyle bir çözümün sonuç getireceğine inanmıyorum. Tanzim satış noktaları yeterli olabilmesi için çok uzun vadeli ve büyük çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

“ÜRETİM YAPABİLMESİ İÇİN GİRDİLER DÜŞÜRÜLMELİ”

Konuşmasının sonunda Doğan, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl özellikle tarımda kullanılan gübre ve kimyevi ilaçların fiyatlarında yüzde 100 gibi bir artış söz konusu oldu. Kısmen gerileme oldu; ama yine de istenilen seviyeye inmedi. Özellikle çiftçimizin üretim yapabilmesi için girdiler düşürülmelidir. Hâlâ girdiler çok pahalıdır. Yetkili kurumlarca çiftçilerimize destek verilebilir. Üretimin devam etmesi için mutlaka girdi maliyetlerinin aşağıya inmesi lazım. Şu anda üreticimiz zor durumdadır. Gelişmiş ülkeler bu işte koşarak ilerlemeye çalışıyor, biz de onlara yetişebilmemiz için koşmamız lazım, yürümekle yetişemeyiz.”

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.