Yeni Hasankeyf masaya yatırıldı
Yukarı

Yeni Hasankeyf masaya yatırıldı

Yeni Hasankeyf masaya yatırıldı
Bu içerik 545 kez okundu.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesinin yapımından etkilenen ilçe merkezindeki vatandaşların yeni yerleşkeye taşınma işlemleri başta olmak üzere yürütülen altyapı ve üstyapı çalışmalarının ele alındığı "Yeni Hasankeyf Yerleşkesi Koordinasyon Toplantısı" Vali Hulusi Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Samur, Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Ilısu DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Köseli, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, ilgili kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, TOKİ temsilcisi ve müşavir firma yetkilileri, kurumların ilgili yöneticileri ile personeli katıldı. 

Yeni Hasankeyf  yerleşkesindeki Kazı Evinde yapılan toplantıya Vali Şahin’in yanı sıra; Ak Parti Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Samur, Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Ilısu DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Köseli, Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, ilgili kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, TOKİ temsilcisi ve müşavir firma yetkilileri, kurumların ilgili yöneticileri ile personeli katıldı.

 Toplantıda; Hasankeyf İlçe merkezindeki ailelerin yeni yerleşim alanına taşınma işlemleri, yeni yerleşkenin altyapı ve üstyapı sorunları, taşınacak köylerle ilgili iskan çalışmaları, ilçede eğitim, sağlık, spor gibi hizmetlerin verileceği kamu binaların son durumu ve yürütülen diğer çalışmalar görüşüldü.

 Ilısu DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Köseli ve Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş Ceylan'ın Ilısu Barajı nedeni ile ilçede yürütmüş oldukları çalışmaları ilişkin yaptıkları bilgilendirme sunumlarının ardından toplantıda, TOKİ temsilcisi Talha Sarı, ilçede yapılan konutların durumuna ilişkin bilgi verdi.

NİSAN’DA KURA VAR”

Toplantıda, Nisan ayının ilk haftasında yeni Hasankeyf yerleşkesindeki konutlar için kura çekimi yapılacağı belirtildi. Daha sonra yeni Hasankeyf yerleşkesine taşınma süreci hakkında bilgi veren Vali Hulusi Şahin, "Nisan ayının ilk haftasında konutlar için kura çekimi gerçekleştiriyoruz. 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında yeni Hasankeyf yerleşkesine taşınma işlemleri tamamlanmış olacak. Müteahhit firmalardan, vatandaşların taşınmasından sonra çıkacak sorunları hızlı bir şekilde giderilmesini ve bu taşınma sürecini sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini istiyorum. Tüm ilgili kurumlar hazırlıklarını buna göre yapsın. Haziran ayının başından itibaren su tutulmaya başlanacak, su hızlı bir şekilde yükselecek. Karayolları bu süreçte yeni yolu yetiştirecek ve ulaşım sorunu da giderilmiş olacak. Bu süre zarfından da Hasankeyf artık su altında kalmaya başlamış olacak" diye konuştu.

“KAZANIMLAR, KAYBEDİLENLERDEN DAHA FAZLA”

Hasankeyf ilçesinde turizmin canlanması için yürütülecek projelere değinen Vali Şahin, Hasankeyf ilçesinde kazandıklarımızın kaybettiklerimizden daha fazla olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Sonbaharla birlikte biz mevcut algıyı düzeltmek için ilçede bir turizm hamlesi başlatacağız. Bir takım sorunlar ve sancılar yaşandı ama artık bunlar geride kaldı. Bundan sonra biz şehrimizi çok iyi bir şekilde tanıtmak için uğraşacağız. Bu şehir bir göle kavuşmuş olacak. Bu göl etrafında tarihi eserlerin oluşturacağı "bir kültürpark" turizm anlamında pazarlanabilir bir değeri var. Etrafında görülmeye değer zengin tarihi dokunun olacağı bir göl olacak. Bu zenginliğin gezilmesi için tekne turları düzenlenecek. Bunları kullanarak bir senaryo oluşturacağız, ilçemizi tanıtacağız. Bunların tamamlanmasıyla birlikte şehrimizin bölgenin parlayan yıldızı olacağına inanıyorum. Bu konuda hepinizden bu konuya odaklamanızı istiyorum" diye konuştu.

“MAĞDURİYET YAŞANMAYACAKTIR”

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Hasankeyf ilçesinin sorunlarını her platformda dile getirdiğini belirterek, ilçenin asıl sahipleri olan vatandaşların bir mağduriyet yaşamamaları için hizmetlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerektiğini ifade etti. Milletvekili Ziver Özdemir, bir takım temaslarda bulunmak ve Hasankeyf gündemi ile toplanan il koordinasyon kurulu toplantısına katılmak üzere Hasankeyf’teydi. Sabah saatlerinde Hasankeyf’e gelen Özdemir, taziye ve belediye ziyaretlerinden sonra il koordinasyon kurulu toplantısına katılarak Ilısu Barajı nedeniyle yapılan çalışmalar konusunda kurum müdürleri tarafından verilen brifing ve sunumlardan sonra açıklamalarda bulundu. Özdemir, “ Hasankeyf’teki yatırımlara sahip çıkmamız lazım, Cumhurbaşkanımız Ilısu barajı gibi büyük projelere çok önem veriyor ve yaptığımız görüşmelerde projenin ne durumda olduğunu soruyor. DSİ’ nin ve diğer ilgili kurumların görevini eksiksiz yapması gerekiyor, çalışmaların sekteye uğradığı yerlerde biz de üzerimize düşeni yaparız diyen Özdemir, Hasankeyfli hemşehrilerimizin mutlu olmaları için herkesin sorumluluk alması gerektiğini belirtti.Akşam saatlerine kadar Hasankeyf’te kalan Özdemir yapımı biten Hasankeyf Devlet hastanesinde incelemelerde bulunduktan sonra Hasankeyf’ten ayrıldı.

HASANKEYF DEVLET HASTANESİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

İlçede kısa bir süre önce sağlık hizmeti vermeye başlayan İlçe Devlet Hastanesini ziyaret eden Vali Şahin ve diğer katılımcılar, hastanede incelemelerde bulunarak, yetkililerden yürütülen sağlık hizmet hakkında bilgi aldı. (Murat Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.