Yayalar da sürücüler de şaşkın!
Yukarı

Yayalar da sürücüler de şaşkın!

Yayalar da sürücüler de şaşkın!
Bu içerik 6189 kez okundu.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesinin ardından ülke genelinde ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla kampanya başlatılarak, yeni düzenlemeler yapılmıştı. Düzenlemeye göre; araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda.

IŞIKSIZ KAVŞAKLARDA ÖNCELİK YAYALARDA

Ancak bu düzenleme bazı yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirdi. Işıklı kavşaklardan geçen yayalar, kırmızı ışığı dinlemeyip kendini yola atıyor, hal böyle olunca trafikte yeni sorunlar baş göstermeye başladı. Trafik ışığı olan yerlerde, yayalar da araçlar da ışıklara uymak zorundalar. Işıksız kavşaklarda öncelik yayalarda… Ancak yayaların çoğu bunu bilmiyor.

EMNİYET:  YANLIŞ ANLAMA VAR

Konu hakkında görüş belirten emniyet yetkilileri, yayaların da yaya geçidi kuralına uyması gerektiğini ifade ediyor. Yetkililer “Maalesef yaya kazalarında ölüm ve yaralanma olayları fazla. Hem sürücüler hem de yayalar kurallara uymalıdır. Şöyle bir yanlış anlama var. Eğer bir yerde trafiği düzenleyen polis varsa artık orada ışığın veya levhanın hükmü yok, polisin kuralına uyacağız. Polis yok, ışık varsa ışığa riayet edeceğiz. Kırmızı yandıysa duracağız, yeşil yandıysa geçeceğiz. Eğer bunlar da yoksa işaret levhası varsa işarete uyacağız. Yaya geçidi olan bir yerde, kavşakta, aynı zamanda ışık varsa, yaya da ışığa uyacak. Kavşakta yaya geçidi var ama kırmızı yanmış yayaya, 'Ben yayayım, benim hakkım, paldır küldür geçeceğim.' diyemez. Öyle bir yanlış anlama var. Işık varsa yaya bekleyecek. Işık olmayan yerde yaya geçidinden geçecek yaya. Araç bekleyip ona yol vermesi gerekecek” şeklinde bilgi verdi.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.