"TOPLUMDA HELAL KAZANMA DÜŞÜNCESİ YOK OLMAK ÜZERE"
Yukarı

"TOPLUMDA HELAL KAZANMA DÜŞÜNCESİ YOK OLMAK ÜZERE"

Vahim bir gerçeklik "toplumda helal kazanma düşüncesi yok olmak üzere"

Bu içerik 498 kez okundu.

Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti. Toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, helal kazancı kendisi için düstur edinen değerlerin bilinmesine ve genç nesillere aktarılmasına daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.  Günümüzün ekonomik anlayışının, insanlar arasında ahlaki değerlerden yoksun bir ticaret düşüncesi olarak yaygınlaştığını, toplumda helal kazanma düşüncesinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Kalkan, helal kazancı kendisi için düstur edinen, dürüst esnaf ve sanatkâr yetiştirmeyi hedefleyen değerlerin bugün bilinmesine ve genç nesillere aktarılmasına daha fazla ihtiyaç olduğunu kaydetti.

"YERLİ ÜRÜNÜN TERCİH EDİLMESİ ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR"

Mutlaka bir alışveriş listesinin hazırlanması gerektiğini aktaran Kalkan, konuşmasına şöyle devam etti: "Alışveriş listeleri, hangi ürünlerin ne miktarda satın alınacağını gösterdiği için plan dışı satın almayı önler. Dolayısıyla, kaynak ve zamandan tasarruf sağlanır. Yabancı mal veya hizmetlerle aynı kalitede olanlar arasından yerli olanının tercih edilmesi, sizin ekonomik çıkarınıza olduğu kadar, yeni iş ve yatırım imkânları sağlayarak ülke sanayisinin gelişmesine, kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasına, böylece ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayacağı unutulmamalıdır."

"ALIŞVERİŞTE HELAL VE HARAMA DİKKAT EDİLMELİ"

Esnaf ve sanatkârın, tüketici ile kısa dönemli ilişkiler yerine, uzun dönemli ve dostça ilişkiler kurmasının pazar paylarını korumaları için önemli bir faktör olduğunun altını çizen Kalkan, "Satıcının ve varsa birlikte alışverişe çıkılan kişilerin sözleri temkinle karşılanmalıdır. Satıcının söylediklerinden ziyade tüketicinin kendi araştırmaları sonucu edindiği bilgilere itibar ederek alışveriş yapması faydalı olacaktır. Satın alınacak malların çeşidine göre markası, kalitesi, kullanım ve bakım özellikleri yanında maldan beklenen fayda ve hizmet de daima ön planda tutulmalıdır. Satış sonrası servis ve bakım gerektiren mallarda yaygın servis ağı bulunanlar tercih edilmelidir"

"ESNAF HELAL KAZANCI KENDİSİNE DÜSTUR EDİNMELİ"

"Yerli üretim mallar yerine marka özentisi sebebiyle ithal mal alma eğilimi sonucu, özellikle genç tüketicilerin zaman zaman kalitesiz mallar satın almaları, sonradan pişman olmalarına yol açmaktadır." diyen Kalkan, esnafların, insan odaklı bir değerler sistemi olarak ticarî ve ahlaki bütün prensiplerini İslam'dan aldığını söyledi. Kalkan, "Bu konuda özellikle çocukların ve gençlerin eğitimi ve bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Aynı işi gören ve aynı kalitede olan bütün ürünler için, hepimiz yerli mallarını tercih etmeli ve ülkenin ekonomisinin ivme kazanmasına katkıda bulunmalıyız. Bu, aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir” dedi.

"ESNAF FIRSATÇILIK YAPMAMALI, DOĞRULUKTAN AYRILMAMALIDIR"

Çarşı-Pazar esnafının güzel ahlakı kendi arasında yaygınlaştırması gerektiğini ifade eden Kalkan, esnafın hiçbir zaman doğruluktan ayrılmaması gerektiğini vurguladı. Kalkan,  son olarak şunları kaydetti: "Çıkar gözetmeksizin başkalarının iyiliği için özveride bulunmayı bir ilke olarak benimseyen ahlak, tutum ve görüşü sağlam olan, 'Ben bugün satış yaptım. Siz komşumdan alın, o henüz siftah yapmadı.' diyecek derecede fedakâr, erdem ve fazilet sahibi esnaf, sanatkâr ve tüccarlarımız bu örnekleri kendi aralarında yaygınlaştırmalı, kendisi için istemediği bir durumu başkasına yaşatmamalıdır. Sabır ve sadakat, sevgi ve hoşgörü, samimiyet ve doğruluktan ayrılmadan, sır saklamayı ve kusurları örtmeyi bilerek, güvenilir olmak, çarşı ve pazar ahlakının temellerini oluşturmalıdır. Dedikodu yapmayan müşterisini yalan ve yanlış bilgiler ile yönlendirmeyen, fırsatlardan istifade ile stokçuluk yapmayan, kanaatkâr olan, iş bölümünü önemseyen, çalışma azmi ile çevresine örnek olan her çarşı pazar esnafının hem maddi hem de manevi kazanç ile mükâfat göreceği aşikârdır." 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.