Yüksek öğrenim Batmanda masaya yatırıldı
Yukarı

Yüksek öğrenim Batmanda masaya yatırıldı

İlimizde Batman Üniversitesi ev sahipliğinde ‘Yükseköğretim Kurumlarında İç Kalite Güvence Sisteminin Yapılandırılması ve Eğitim-Öğretim Alanında Kalite Süreçleri’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Yüksek öğrenim Batmanda masaya yatırıldı
Bu içerik 292 kez okundu.

Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü konferans salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Hulusi Şahin, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Haran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Erkan, Munzur Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ubeyde İpek. Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı,  İnönü Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fetih Ahmet Polat, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ve öğretim görevlileri katıldı. Toplantıda bir konuşmasını yapan Vali Şahin, Batman'ın yeni ve modern bir şehir olduğunu belirterek,  aynı zamanda kadim bir kültüre sahip olduğunu ifade etti. 

 “ BAŞARAMAYAN ELENMELİ”

Üniversitelerde verilen eğitimin dünya standartlarına sahip olması gerektiğini ifade eden Vali Şahin "Bizim insanları yeni baştan bir programla ölçme şansımız yok. Diplomanın referans olması gerekir. Diplomanın temsil ettiği dünya ölçeğinde bir standart olursa eğitimde kesinlikle başarılı oluruz. O zaman bu işlerimize de yansır. Başaramayan elenmeli.  Bir yerde seleksiyon sistemi yoksa orada başarıdan bahsedemeyiz, böyle bir mekanizmanın sadece üniversitelere değil, bütün eğitim mekanizmasına yerleştirilmesi lazım " dedi. 

45 ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Kurumlarında İç Kalite Güvence Sisteminin Yapılandırılması ve Eğitim-Öğretim Alanında Kalite Süreçlerine ilişkin bir sunum yaptı. Elmas, "Üniversitelerimizin dış değerlendirmesini yapıyoruz. Şuana kadar 115 üniversitemizi eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirdik. Bu sene de 45 üniversiteyi değerlendirerek Haziran ayına kadar mezun veren tüm üniversitelerimizin dış değerlendirmelerimizi tamamlamış olacağız. Buraya gelme nedenimiz de bu değerlendirme kapsamındadır" dedi. (Mehmet İslamoğlu)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.