ÇEVRECİLERDEN ‘ÇÖLLEŞME’ UYARISI
Yukarı

ÇEVRECİLERDEN ‘ÇÖLLEŞME’ UYARISI

ÇEVRECİLERDEN ‘ÇÖLLEŞME’ UYARISI
Bu içerik 204 kez okundu.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, '17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü' nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Argünağa; "Birleşmiş Milletler, 1994 yılında aldığı kararla, 17 Haziran tarihini "Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü" olarak ilan etmiştir. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak çölleşmeyi önemli bir tehdit olarak görüyoruz. Toplumsal barışın topraktan geldiğine inanıyoruz. O nedenle çölleşmeye karşı toplumsal bir bilincin oluşmasına gayret gösteriyoruz" dedi.

"KARAR VERİCİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ"

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, çölleşmeyle mücadelenin önemine dikkat çeken yazılı açıklama yaptı. Başkan Hasan Argünağa imzasıyla yapılan yazılı açıklamada; "Verimli topraklar yapılaşmadan korunmalı, konut, sanayi ve turizm amaçlı yatırımlar için kullanılmamalıdır. Organik tarım gibi toprak ekosistemine uygun uygulamalar teşvik edilmeli, toprağın yapısını bozacak, verimini azaltacak ve çevre kirliliğine neden olacak uygulamaların önüne geçilmelidir. Karar vericileri, gıda güvenliğinin sağlanması ve gelecek nesillere üretken toprakları bırakabilmek için politika geliştirmeye ve somut adımlar atmaya davet ediyoruz"

"SU VE TOPRAK KORUNMALIDIR"

Dernek Başkanı Hasan Argünağa, toplumsal barışın topraktan geldiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak; Batman kırsalındaki ormanlarımızın korunması, yasal gençleştirme yalanlarıyla kıyıma zemin hazırlanmaması, olası yangınlara karşı etkin tedbirlerin alınması çağrısında bulunuyoruz. Bölgemizde hatalı tarım sulamasından kaynaklı olarak yaşanan erozyonda en verimli toprağımızı kaybediyoruz. Toplumun çevre konusuna yeterince duyarlılık göstermemesi nedeniyle aşırı ve bilinçsiz su tüketimi olmakta, hatalı sulama ve yanlış tarım uygulamaları nedeniyle de su kaynaklarımızı hızla tüketmekteyiz. Çölleşme geleceğimizi tehdit ediyor. Su kaynaklarımızı koruyalım ve topraklarımızı verimli kullanalım. Birinci sınıf tarım arazilerimizin amacı dışında kullanılmasına izin vermeyelim. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, toprak yaşamın vazgeçilmezidir diyoruz. Toprakları çölleşen bir ülkeyi bekleyen en önemli ve kaçınılmaz tehlike; işsizlik, yoksulluk, susuzluk, açlık ve göçtür. Gelecek nesillere, çocuklarımıza çölleşmiş bir ülke bırakmak istemiyorsak, toplum olarak çölleşmeye karşı verilen mücadelede yerimizi almalıyız. 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü vesilesiyle herkesi duyarlı olmaya, parayla asla satın alınamayacak toprağa sahip çıkmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Belediye 5 park yaptı
Belediye 5 park yaptı
Feci olay!
Feci olay!