Batmanın da ‘Balıklı Göl’ü var
Yukarı

Batmanın da ‘Balıklı Göl’ü var

Batmanın da ‘Balıklı Göl’ü var
Bu içerik 13121 kez okundu.

Kozluk ilçesi Oyuktaş köyüne bağlı Yeşilyurt mezrasında 3 bin yıllık tarihi olduğu tahmin edilen Tarihi Erzen Antik Kenti ve birçok hastalığı şifa olduğu düşünülen balıklı göl turizme kazandırılıyor.

Kozluk ilçesindeki ‘Balıklı Gölü’ ziyaret eden Vali Hulusi Şahin “burayı turizme kazandıracağız” dedi.  Balıklı Göl çevresinde incelemelerde bulunarak yürütülen ve yürütülecek çalışmalar hakkında yetkililerle görüş alışverişinde bulunan Vali Hulusi Şahin; Valiliğin katkılarıyla Kozluk Kaymakamlığı,Batman Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işbirliğiyle proje hazırlayacaklarını söyledi. Dilmeçoğulları Beyliğinin başkenti olarak bilinen Erzen kenti harabeleri ve Balıklı göl’de kurtarma kazıları yapılacağını ve akabinde bölgenin turizme kazandırılacağını ifade ederek gerekeli çalışmaların en kısa zamanda başlatılması talimatını verdi.

VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE ELVERİŞLİ HALE GETİRİLECEK

İncelemeler sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şahin,  Erzen Antik kentinin Roma dönemine kadar uzanan eski bir tarihi olduğunu ifade ederek, "Erzen Antik kenti, Ortaçağ'da önemli bir yerleşim yeri ve burada Dilmeçoğulları Beyliği ve Eyyubiler uzun yıllar hüküm sürmüşler.  O dönemde kalan tek hatıra bu Balıklı göl'dür. Balıklı Göl,  Roma döneminden itibaren kaplıca, kür merkezi ve tedavi merkezi olarak kullanılmış.  Günümüzde de vatandaşlarımız burayı bir şifa merkezi olarak kullanıyorlar. Ancak burada saklı olan tarihin gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Biz gerekli girişimleri yaptık, Batman Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi,  Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işbirliğiyle bir kurtarma kazısı, restorasyon ve rekreasyon alanı üretmek için çalışmalara başladık. Şu anda sadece bir araştırma çalışması yapacağız. Süreç içerisinde projenin durumu netleşecek. Aynı zamanda burayı vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde istifada edebileceği bir alan haline getireceğiz" diye konuştu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.