Çiftçi tüccara yöneldi
Yukarı

Çiftçi tüccara yöneldi

Çiftçi tüccara yöneldi
Bu içerik 445 kez okundu.

İlimizdeki çiftçilerin büyük çoğunluğu, az fiyat veren TMO’ya alternatif olarak hububatını serbest tüccarlara satmak zorunda kaldı. Çiftçinin buğdayda istediği verimi alamadığını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, TMO’nun istenen fiyatı vermemesinden dolayı çiftçinin ürününü tüccarlara satmak zorunda kaldığını söyledi. Girdilerin pahalı olmasının çiftçiyi iş yapamaz noktaya getirdiğini vurgulayan Doğan, hükümetten çiftçiye yeterli destek vermesini, gübre yardımında bulunmasını talep etti.

"İSTEDİĞİMİZ GİBİ BİR SEZON GEÇİRMEDİK”

Geçen senelere göre fiyatın biraz daha iyi olduğunu belirten Doğan, “Fiyatların bir nebze da olsa iyi olması çiftçiyi sevindirdi. Geçen yıllara oranla buğday fiyatı biraz daha iyiydi. Ancak TMO’nun buğdayı istenilen fiyata almaması nedeniyle biraz sıkıntı yaşandı. Bundan dolayı çiftçimiz sadece buğdayını tüccara vermek durumunda kalmıştır. Dolayısıyla istediğimiz gibi bir sezon geçmedi” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZ ÜRETİM ARTIŞINA GİDEMİYOR”

Türkiye’de birden fazla iklim ortamının olmasından ötürü aynı anda farklı ürünlerin yetiştirilmesi imkânı olduğunu söyleyen Doğan şöyle konuştu: “bölgedeki çiftçiler bir üretim artışına gidemiyor. Bakanlık buna yönelik değişik araştırmalar yapmalıdır. Alternatif ürünlerin farklı bölgelerde yetiştirilmesi, denenmesi ve buna göre gelirinin artırılması gerekir. Çiftçilerin sürekli aynı ürünleri yetiştirmemesi, değişik ürünleri denemesi gerekir. Tabi bu devlet eliyle desteklenerek yapılmalıdır. Ürün ve pazar çeşitliliğini çoğaltmak, artırmak gerektiğini düşünüyorum.” 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.