Valilik EL KOYDU!
Yukarı

Valilik EL KOYDU!

Batman Valiliği gece saatlerinde vatandaşları rahatsız eden düğün konvoyları ve insanların can güvenliği tehdit eden havai fişekler için harekete geçti.

Valilik EL KOYDU!
Bu içerik 2596 kez okundu.

KABAHATLER KANUNUNDAN CEZA UYGULANACAK

Batman Valiliği ilimizde özellikle yaz aylarında trafiği tıkanma noktasına getiren düğün konvoyları ve korkuya neden olan havai fişekler için cezai işlemlerin uygulanacağını açıkladı. Konu hakkında detaylı bir açıklama yapan Valilik; “İlimizde nişan, düğün, uğurlama, sünnet ve spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskun mahalde havai fişek diye tabir edilen piroteknik maddelerin kullanımında ve düğün konvoylarında artış olduğu görülmektedir. Ayrıca bu maddelerin izinsiz, usulüne aykırı, zamansız ve uygunsuz yerlerde kullanımı ile çevresel gürültü seviyesi sınır değerleri aşılmakta, bu durumdan dolayı vatandaşlarımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, halkın can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Bu durumun önüne geçilmesine ilişkin olarak, yasalarımızla başkalarının huzur ve güvenini bozacak gürültüye neden olan kişi ve işletmeler ile gerçek ve tüzel kişilere Türk Ceza Kanunu, Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanununun bazı hükümleri ile gürültü kirliliğine karşı yaptırım öngörülmüştür.”

YASAKLAR MADDE MADDE SIRALANDI

Konu hakkında detaylı bilgileri resmi internet sitesinden madde madde sıralayan Valilik; “Düğün konvoylarının normal araç trafiğini aksatacak ve sol şeridi devamlı işgal edecek şekilde yapılması, konvoy içerisinde araçların sürüklenmesi (drift) ve benzeri trafiği tehlikeye atacak hareketlerde bulunulması yasaklanmıştır. Düğün konvoylarında gelin arabası dahil araç plakalarının kapatılması, araçların kapı ve camlarından sarkıtması yasaklanmıştır. Konvoy sırasında araç takip mesafesinin korunması ve araç klaksonlarının (korna) çalınmaması yönünde azami hassasiyet gösterilecektir. İlimizde kamu sağlığı ile vatandaşların huzur ve güvenliğinin temini bakımından havai fişek gösterileri 15 dakika içerisinde bitirilecektir. Saat 23:00’ten sonra yapılması yasaklanmıştır. Bu emrin uygulanmasına, yerine getirilmesine aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, zorluk çıkaran kişilere idari emir ve işlemlere aykırılıktan, fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci ve 36'ncı maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacaktır.” ifadeleri kullanıldı. (Murat Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.