Sanayide durgunluk var
Yukarı

Sanayide durgunluk var

Sanayide durgunluk var
Bu içerik 1030 kez okundu.

Batman Küçük Ek Sanayi Sitesi esnafı, ekonomik şartların oldukça güç olduğunu dile getirerek, bazılarının kepenk kapatma noktasına geldiğini ifade ettiler. Çoğu zaman iş yapmadan dükkan kapattıklarını belirten esnaflardan İbrahim Tosun “Ekonomik şartlar çok kötü durumda, iş yok.  İş olsa bile müşteriye malı veriyoruz ama parayı alamıyoruz. Seçimden sonra işler durgun. Esnaf kirasını ve işçinin parasını veremez halde. En başta sorunumuz işsizlik. İşsizlik sorunu çözülmediği sürece hiç bir şeyin düzeleceğini sanmıyorum. Artık vatandaşlar alım gücüne göre hareket etmeye başladı. Bu durum da esnafı fazlasıyla etkiledi” dedi.  Sitede bulunan diğer esnaflar ise piyasanın durgun olduğunu belirterek “Piyasa çok karışık. İnanın biz de yarın ne olacağımızı bilemiyoruz. Görüldüğü gibi dükkanlarımız boş, iş yok. Bu sene bu durumun böyle gideceğini düşünüyorum. Çünkü zam üstüne zam yapılıyor. Biz de haliyle etkileniyoruz” diye konuştular. Sanayi sitesi ustalarından Remzi Genç “Son üç aydır yaptığımız işlerin çeyreğini bile yapamıyoruz.  Piyasada para olmadığı için durum esnafa da yansıyor ve küçük esnaf bitiyor. Şu an bizim tam iş yapma sezonumuz ama yapamıyoruz. Çünkü kimsede para yok” dedi.

ESKİ ESNAFLAR BİLE ŞAŞKIN

Sanayi sitesinin eski esnaflarından Haluk Kara, çok ciddi sıkıntı gördüklerini ve ilk kez bu denli işsizlikle karşı karşıya kaldığını belirterek “Ben buralarda en eski esnafım. Öncelikli olarak şunu söyleyebilirim, böyle bir işsizlik görmedik iş yapamıyoruz. Ekonomik dar boğaz bizleri kilitlemiş durumda. Ben eski esnaflardan olduğum için kendime göre tedbirimi aldım ama  diğer esnaflar ne yapacak bilmiyorum. Esnafın durumu çok kötü işlerimiz hiç yok. Seçimden önce durumumuz böyle değildi. Şu an iş olsa bile hep veresiye oluyor, alacağımızı da kalıyor. Durumlar çok kötüye gidiyor” dedi.

ELEMAN SIKINTISI VAR

Ekonomik sıkıntı başta olmak üzere bir çok etkenden dolayı eleman ve çırak bulamadıklarını ifade eden Mustafa Güveli “İşler çok düşük durumda, bazı esnaf arkadaşlarımız dükkanlarını kapatma durumuna geldi.  Ayrıca meslek okullarının geri planda kalmasından dolayı çalıştırmaya eleman da bulamıyoruz. Bizim tek sorunumuz yetişmiş eleman bulamıyoruz. İşsizlikten yana sorunumuz yok her şey yolunda. Ama yanımızda çalıştırılacak eleman bulamıyoruz. Eskisi gibi değil. Bu duruma ağırlık verilmesini istiyoruz” 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.