BERABER YAŞAMA KÜLTÜRÜ
Yukarı
BERABER YAŞAMA KÜLTÜRÜ
Halit Biliz

BERABER YAŞAMA KÜLTÜRÜ

Bu içerik 204 kez okundu.

İlimizin başlıca sorunlarından biri de toplu yaşama kurallarına uymama alışkanlığıdır. Şehir kültürüne ayak uyduramayanlar, başka insanlara sıkıntı veriyorsa ciddi bir zihin sorununun da yaşandığını ortaya koymaktadır.

 


Toplumsal hayat bir düzen gerektirir. Düzen kurallarla sağlanır. Bu kurallar uyumlu, adaletli ve huzurlu yaşamın temel eseridir. Toplumda herkes istediği gibi davranırsa karmaşa çıkar; toplum hayatı çekilmez olur. Toplum huzuru için kurallara uymak her vatandaşın görevidir.

 


Örneğin; Trafik sorununun temelinde genelde sürücülerin kurallara uymaması ve şehir düzenine ayak uyduramamasından kaynaklanmaktadır. Bir sürücü aracını sokağın başına park ediyorsa, park alanına çift sıra park ile sokağı kullanılamaz ve geçilemez hale getiriyorsa, bir esnaf kaldırıma eşyalarını koyup insanların geçişini engelliyorsa, kahvehane sahibi kaldırıma ve insanların geçeceği yere sandalye ve sehpa diziyorsa, insanların birlikte yaşama kültürü ve toplum düzenine uymama alışkanlığına sahip olduğunu göstermektedir.

 


Kurallar insanların uymaları gereken bir emri ya da yasağı, kullanabilecekleri bir yetki veya hakkı ifade eder. Toplumdaki kuralların amacı sosyal ilişkilerin düzen içinde sürdürülmesini sağlamaktır.

 


Arkadaşlar içinde, yaşadığımız toplumda, okulda, ailede, iş yerinde, oyunda kargaşanın olmaması ve her şeyin yerli yerinde olması için bir takım kurallar olmalıdır.

 


Kişinin başkasına zarar vermeden istediği gibi davranması anlamına gelen hürriyet kavramı üzerinde Fransız Bosseuet şöyle demiştir.’’Herkesin istediğini yapabileceği bir yerde hiç kimse istediğini yapamaz. Baş olmayan yerde herkes baş, herkesin baş olduğu yerde herkes köledir.’’

 


Eğer beraber yaşıyorsa düzeni bozmamaya, başka insanlara eza vermemeye özen göstermeliyiz.bu bir eksiklik ya da kurallara esir olmak değil, erdemliktir. Çoğu insanlar “yasaklar veya kurallar çiğnenmek içindir” sözü ile başka insanlara saygısızlığı atfetmektedirler.

 


Görgü kurallarına uymak diğer insanlara saygı göstermektir ve onların duygularına önem verdiğiniz mesajını göndermek demektir. Toplum hayatının düzenlenmesinde etkili olan genel görgü kurallarına uyan kişileri; terbiyeli saygılı nazik ve saire şeklinde nitelemek mümkündür.

 


Toplumsal davranış kuralları hayatın kurallarıdır. İnsanın daha yaşanılır bir toplum oluşturma çabalarının bir sonucudur. Özünde, kendi dışımızdaki insanların varlığını dikkate almak düşüncesi yer alır.

 


Davranış kuralları toplumun ihtiyaç duyduğu insan tipini şekillendirir.

 


Toplum kuralları uzun denemelerin sonunda ortaya çıkmıştır. Bir ırmağın yüzyıllardır kendi yatağını bulması gibi, kurallarda yüzyıllardır birlikte yaşayan insanların edindiği birikimlerdir.

 


Görgü kuralı ve kent kültüründen uzak, kaba, görgüsüz, başka insana saygı göstermemek, başkasının hakkına tecavüz, insanın küçük düşünen ve aile terbiyesinden uzak olduğunun kanıtıdır.

 


Eğer bir insan trafiği tıkıyorsa, o trafikte seyir halinde olan hastaya, acil işi olana, bir yerlere yetişmeye çalışana hakaret etmiş sayılır.

 


Bir esnaf kaldırımın tümünü işgal etmeyi bir hak görüyorsa, o hırslı ve başkasını düşünmeyen egoist bir profile sahip olması demektir.

 


Batmanda topluma saygılı ve görgü kurallarına r,ayet eden kişilerin sayısı artması hepimiz için önemli bir artı değer olacaktır.

 


Toplumsal düzeni sağlayan din, ahlak, görgü, örf ve adet, hukuk kuralları bir taraftan bireylerin hak ve hürriyetlerini kullanmalarına ortam hazırlar; diğer taraftan da onların hak ve hürriyetlerini sınırlar, ödevler ve sorumluluklar yükler.Unutulmamalıdır ki her düzende bir sınırlama vardır.Bu durum toplumsal hayatın doğal bir sonucudur.Önemli olan,bireysel yarar ile toplumsal yarar arasında bir dengenin sağlanmasıdır.

Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.