AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Yukarı
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bu içerik 1730 kez okundu.

Birçoğumuz kendini sağlıklı olarak nitelendirirken ağız ve diş sağlığını hesaba katmamaktadır.Oysa ki ağız ve diş sağlığımız bedensel ve sosyal sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bireyin sağlıklı olduğunu söyleyebilmek için genel sağlığının yanı sıra ağız sağlığının da hem fonksiyonel hem estetik açıdan iyi olması gerekir.

Bugün ağız ve diş sağlığımızla genel sağlığımız arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki birçok hastalık karmaşık mekanizmalarla ağız ve diş problemleriyle birlikte görülmektedir.Ağız ve dişlerde oluşan enfeksiyonlar kan yoluyla vücudun herhangi bir yerine ve ya komşu organlara (beyin,göz) direkt olarak yayılıp önemli hastalıklara sebep olabilmektedir .Örneğin menenjit(beyin zarlarının enfeksiyonu) ,osteomiyelit (kemik enfeksiyonu) ,sinüzit v.b. enfeksiyon hastalıklarının bir sebebi de ağız ve diş kaynaklı yayılımlardır.Bu yüzden ağız ve dişlerde oluşan enfeksiyon ve çürüklerin erken tanısı ve tadavisi geç komplikasyonları önlemek açısından çok önemlidir.

Aynı  zamanda diyabet (şeker hastalığı) , hipertansiyon,kalp-damar hastalıkları,osteoporoz(kemik erimesi),epilepsi ağız ve diş sağlığını etkileyen önemli hastalıklardır.Diyabet bağışıklık sistemini baskılaması ve kanda yüksek oranda glukoz bulunması sebebiyle diş etinde enfeksiyona , dişeti çekilmesine ve çürüklere sebep olmaktadır.Hipertansiyon,epilepsi gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar dişetinde kızarma,şişme,kanama ve ağrıya sebep olabilmektedir.Osteoporoz ise dişlerin kemikten aldığı desteği azaltarak diş kayıplarına sebep olur.Bu hastalıklarda geri dönüşümsüz diş hasarları ve kayıpları olmadan önce hastalıkların kontrol altına alınması ve diş üzerindeki  etkilerinin azaltılması gerekir.

Sonuç olarak ağız ve diş sağlığımız genel sağlığımızla güçlü bir birliktelik içerisindedir.Bu yüzden 6 ayda bir düzenli DİŞ HEKİMİ muayenesi olmak ve günlük ağız bakımına yeterli dikkati göstermek gerekir.

Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.