KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Yukarı
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Bu içerik 2414 kez okundu.

Merhaba Batman Gazetesinin sevgili okurları. ‘Keşif Rotam’ın bu haftaki yazısında sizlere Kıbrıs’ı anlatmaya çalışacağız. Önceki yazılarımızda Dersim’i yazmış bu kez sizlere güzelim adayı yazmaya çalışacağız.

‘Yavru Vatan’ olarak nitelendirdiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’in güneyinde, Sicilya ve Sardunya adasından sonra 3. en büyük adasıdır. 2018 yılının Ağustos ayında Kuzey Kıbrıs’a yapmış olduğum gezinin bende harikulade duygular uyandırdığını belirtmek isterim. Geniş verimli ovalarının;masmavi denizinin ve görkemli dağlarının sizi kucakladığı bu adanın güzellikleri saymakla bitmez. Adana’dan yaklaşık 30 dakikalık süren bir uçak yolculuğu ile kendinizi hemen Yavru Vatan’da bulabilirsiniz; bende bu ulaşımı tercih ettim.Ercan Havalimanı ,Kuzey Kıbrıs’ın tek uluslararası limanıdır. Başkent Lefkoşa’da bulunur.

Beşparmak sıradağları

İlk gezi durağım’ Tarihi Girne ‘olacağından dolayı konaklayacağım otel tarafından karşılanıp ,aracımıza bindikten sonra;karşısında büyülendiğim,büyük bir sessizlikle izlediğim ‘Beşparmak sıradağları’ İle karşılaştım.Beşparmak dağları ülkemizde ismi en sık duyulan dağlardan bir tanesidir.Tahmin ediyoruz ki birçoğumuz beşparmak dağlarını ülkemize ait olan ve ülkemiz sınırları içinde olan bir dağ olarak bilmektedir;oysa ki Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Tarihi Girne..

Fotoğraf, konakladığımız otel. Yeşilliği ve temiz kumsalları ile turistlerin uğrak alanlarından biri olmayı başarmış. Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisinin daha çok turizm ve eğitim sektörüne dayandığını söyleyebiliriz.Kuzey Kıbrıs’ın en turistik liman şehri ve gece hayatının renkli olduğu:Girne kasabası;temiz sahili,tarih kokan surları,limanı ve kalesi ile görülmeye değer noktalarından biridir.

Girne kalesi

Tarihi 7 bin yüzyıl öncesine dayanan;Bizans,Lüzinyan,Venedik,Osmanlı ve İngiltere’ye ev sahipliği yapan Girne Kalesi’nin muhteşem bir tarihi dokusu ve insanı geçmişe götüren bir havası var.O havayı solumak ,insani değerleri anımsamak ve içten içe bu duyguları hissetmek harika.

Kalenin içerisinde Batık Gemi Müzesi,Akdeniz Köyü Mezarları ve Kırnı Köyü Mezarları bulunmakta.

Batık Gemi

M.Ö 3.Yüzyılda Girne açıklarında batan bu gemi,günümüzde denizde bulunan ve çıkartılan gemilerin en eskilerinden biri olarak biliniyor.

İlk olarak 1965 yılında bir sünger avcısı tarafından suyun üç metre derinliğinde tespit edilen bu gemi,sonradan Pennsylvania Üniversitesi tarafından 1968-1969 yılları arasında yüzeye çıkarılmış.Batıkta amforalar,incir ve zeytin çekirdekleri ile badem bulunmuş;bu da bize geçim kaynakları hakkında bilgi vermekte.

Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi, başkent Lefkoşa’da bulunan,1 Ocak 1966′ dan bu yana ziyaretçilere açılan bir müzedir .İsminden de anlaşılacağı üzere barbarca katledilen bir ailenin acısını ve yürek burkan hikayesiyle ,gören herkesi duygulandıran bir görüntüsü var.

4 Aralık 1963 olaylarını takiben Kıbrıs Türk Komutanlığı alayında görevli Dr.Nihat İlhan’ın aynı zamanda evi olan bu müzede;eşi ,üç çocuğu ve ev sahibesi EOKA ‘ya bağlı Rum çeteleri tarafından katledilmiştir.

Aziz Barnabas Kilisesi

Aziz Barnabas, bağımsız Ortodoks kilisesi kurucularından biri olmakla beraber aynı zamanda Hz.Muhammedin geleceğini söyleyen kişidir. Kilise ,manastır olarak da kullanılıyor. Zengin bir ikon ve arkeolojik Müzesi de denilebilir.

Salamis Nekropol alanına kurulan kilise ile manastır ,Kıbrıs’taki en önemli dini yapılardan biridir.Ve Aziz Barnabas,Hıristiyanlığı yaydığı gerekçesi ile öldürülmüştür..

Kuzey Kıbrıs’a Genel Bakış

Toplumsal bilincin ve okur-yazar oranının yüksek olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde,istediğiniz saatte,istediğiniz yerleri,tek başınıza gezebileceğiniz nadide ülkelerden biridir.Sosyal hayatın kendini renkli ve ışıltılı gecelere bıraktığı;hırsızlık ve gasp olaylarının nadiren yaşandığı bu güzel ada ülkesi kendisini sevdirmesini biliyor .

Müslüman Sünni oranı çok yüksek ve bunun yanı sıra Rum Ortadoks ve Maruni Hıristiyanları da vardır. Kuzey Kıbrıs’ın %98’ini Türkler oluşturur.

Adını bakır madeninden alan Kıbrıs’ta eğitim üç yaşındayken başlar.Gün ortası şehri gezerken kendinizi ıssız bir çöldeymiş gibi hissedersiniz. Çünkü;herkes bir işle meşgul olmakla birlikte çalışmayan Anne,Baba bulmanız çok zor.Genç kızların üniversite eğitimi almadan ve bir evi ,arabası olmadan evlenmez.

Bu güzelim ada,kültür açısından İngiltere’yi örnek aldığı söylenilebilir.Örneğin;büyük oteller dışında gideceğiniz her yerde elektrik prizleri İngiliz tarzı üç dişlidir.Yani yanınızda bir adaptör bulundurmanız şart…

Bu yazımda, siz değerli okurlara bir faydamın dokunacağını umar iyi okumalar dilerim..

Sevgilerimle 

Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.