SAHADA ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN GAZETECİLER!
Yukarı
SAHADA ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN GAZETECİLER!
Şehmus Ustabaşı

SAHADA ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN GAZETECİLER!

Bu içerik 461 kez okundu.

Merhaba değerli Batman Gazetesi okurları, bu gün siz değerli okurlarla gazeteciliğin kolaylıklarını ve zorluklarını paylaşmak istiyorum. Gururla belirtelim ki, 57 yıllık bir gazetede ve Ramazan Bozkurt gibi bir şirket müdürü, 25 yıldır Batmanda TV ve gazete muhabirliği yapan, sahada her türlü deneyime sahip Yazı İşleri Müdürü Halit Biliz, sporda ve habercilikte koşuşturan Murat Ezgin, Mehmet İslamoğlu, Numan Ezgin, İsmail Güneş ve sayfa düzeninde Mehmet Uslu ile çalışmanın  mutluluğunu önce belirtmek istiyorum.  Gazetecilik gerçekten kuralına etiğine uygun yapılırsa hakikaten gurur duyulacak bir meslektir. Basın, halkın; gözü, kulağı ve sesidir. İyi haberinde kötü haberin de anında dünyaya duyuran bir iletişim aracıdır gazetecilik.

Tabii kuralına ve meslek etiğine göre yapılırsa bu insana ayrıca bir huzur veriyor. Yıllardır gazetecilik yapıyorum ve  yaptığım süre içinde gerek yazılı, gerek görsel olarak birçok yerel ve ulusal bazda basın kuruluşlarında görev yaptım ve hiçbir zaman internet veya e-mail  gibi bilgisayar üzerinden  gönderilen haberciliği  yapmadım. Gazeteciliği kuralına göre oynadım, hep sahada gece gündüz demeden haberden habere koştum,  demek istediğim kolayını değil zorunu seçtim.

Bence gazetecilerin ve haber peşinde koşan muhabirlerin,  internet ve e-mial ve diğer sosyal medyadaki paylaşılan haberleri haber yapma yerine kendi imkanıyla dolaşıp haber yapması en doğru olanıdır. Sahada sürekli görev yapan muhabir yapacağı haberi araştırmadan yapması bence etik değil. Çünkü sahadaki muhabir gazetenin aynası olduğu gibi yazar, çizer ve diğer gazetenin mesleki gurupları’da muhabirin yapacağı haber üzerine gündem oluşturur  onun için sahadaki muhabirin haberi araştırarak haberi yapması çok  önemlidir. Bu arada gazeteyi hazırlayan Yazı İşleri Müdürü ve Sayfa Editörüne’de büyük görev düşüyor. Yazı İşler Müdürü sahadaki muhabirlerle sürekli koordine içinde olması gerek. Gazete sütunları hazırlanırken Yazı İşler Müdürü Muhabirin getirdiği haberleri  önce kontrol eder sakıncalı bir durum varsa ya kullanmaz yada o bölümü kaldırır ve haberler sayfa editörüne verilir. Sayfa Editörleri de hazırlanan haberleri sayfa  sütunlarına yerleştirir. Bir diğer konu ise her geçen gün sahada azalan muhabirlerdir. Türkiye geneline bakıldığında yerel gazetelerin birçoğunun muhabirleri yok denecek kadar azdır, nedenlerine gelince reklam, ilan, gazetelere abone ve diğer gelirlerin azalması, maliyetlerin artmasından kaynaklıdır. Bunun önüne geçmek için gazete tirajlarının her geçen gün düştüğü internet gazetecilikte özellikle yerel gazeteler sürekli birinci sayfalarına özel haber yapmak zorundadır, yerel gazeteler aksi taktirde tiraj kaybetmeye devam edecektir. Hoşçakalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.