GENÇ İŞSİZ KENTİ
Yukarı
GENÇ İŞSİZ KENTİ
Şehmus Ustabaşı

GENÇ İŞSİZ KENTİ

Bu içerik 345 kez okundu.

Öncelikle bunu belirteyim ki, 57 yıldır Batmanın var oluşuna, büyümesine, gelişmesine çok önemli katkıları olan ve halen Batmanın en popüler ve en çok okunan gazeteleri arasında yer alan Batman Gazetesinde yazmanın ayrıcalığı ile bu haftaki yazıma başlamak istiyorum… Bugün Batmanın en önemli toplumsal ve sosyal sorununa yani işsizliğe değinmek istiyorum. Batman İluh adlı bir köy iken 1937 yılında bucak olup 1950 yılında Batman Çayı`ndan esenlenerek Batman olmuştur. 1957 yılında Siirt iline bağlı ilçe olan Batman, 1990 yılında il oldu. İl olduktan birkaç yıl sonra Batman adeta büyük şehirlerle yarıştı, 1990 yılına kadar nüfusu 100 bin üzerinde iken her geçen gün metropollerşen Batman bu gün 600 bin nüfusa ulaşmış. 1990’lı yıllara kadar sanayisi ve fabrikası  doğru dürüst olmayan bu kentin aynı zamanda çarpık kent yapılanmasıyla birlikte  3 katı geçmeyen evleri vardı. 2000 yılından sonra  her geçen gün yapılan yüksek ve modern bahçeli binalarıyla adeta büyük şehirlerle yarışır duruma geldi. Ama bu kentti anlamak zor bir yandan lüks binaları ve lüks araçlarıyla göz kamaştırıyor diğer yandan işsizlikle boğuşuyor.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Bunu anlamak için iki seçenek var ya birçok insan geçmişten kalan arazi zengini ya da insanlar ev ve araçlarını krediyle alıp borç içinde zenginlik yaşıyor. Benim aklıma başka bir şey gelmiyor, çünkü yokluk içinde zenginlik yaşanıyor. Yüzlerce esnaf alış veriş olmadığı için kepenk kapatırken ayakta tutunmaya çalışan bazı esnaf ise kira, personel ücretini ve diğer zaruri giderlerini ödeye bilmek için ayakta tutunmaya çalışıyor. İşsizlik hem gelişmiş hem de gelişmekte olan Ülkelerde karşılaşılan önemli problemlerden biri, 15 - 20 yıl arasında yaşanan ekonomik krizlerle birlikte, genç işsizliğin boyutları da giderek arttı ve sonuçları bakımından işsizlik sadece ekonomik bir problem olmaktan çıkarak sosyal bir problem haline gelmekte. Tabi ki, işsizliği önüne geçmek için tüketme yerine üretime ağırlık verilmeli bununda ola bilmesi için yatırım şart.

Sadece Organize Sanayi Bölgesi yetmiyor genç işsizliğin önlene bilmesi için daha fazla fabrika daha fazla yatırım şart. Örneğin iki dev kuruluşumuz var TÜPRAŞ ve Türkiye Petrolleri bu iki güzide kuruluş bu kentin can damarı bunlarda olmazsa bu kentin işsizlik sorunu belki iki veya üçe katlanırdı. TÜPRAŞ özel sektöre dönüşen bir kuruluş. Türkiye petrolleri ise Devlete ait bir kurum bu iki güzide kuruluşta işçi alımı kapılarını yıllardır kapattı. Bu güzelim iki kuruma yetişmiş genç kardeşlerimizi değerlendirse belki işsizlikte küçülme olur ve esnafa bir rahatlama gelir çünkü yatırımın olmadığı bir kentte işsizlikte artlar ve alım güzü olmayınca da esnafta iş yapamaz bir duruma gelir bunlar hepsi bir birine paraleldir iş olursa esnafta  o kentte kazanır.

HOŞÇAKALIN…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.