EN KÂRLI YATIRIM NEDİR? …
Yukarı
EN KÂRLI YATIRIM NEDİR? …

EN KÂRLI YATIRIM NEDİR? …

Bu içerik 299 kez okundu.

Merhaba Değerli Okurlarım,

Öncelikle bu yazıları yazmadaki asıl amacımı paylaşmakta yarar görüyorum. Belki bu vesile ile sizden destek istediğimde biraz daha fedakârlık yaparsınız diye umut ediyorum. Elbette ondan daha önemlisi yazdıklarımı okumanız ve hayatınıza uygulamanızdır.

Şu an içinde bulunduğumuz karanlık çağ ile aydınlık çağ arasında köprü olma görevini edindim. Ve bu uğurda görevim; başkalarına yardım etmek ve bir şekilde başta Batman olmak üzere dünyanın daha aydınlık ve yaşanılabilir iyi bir yer olmasına katkıda bulunmak.

Kimseden bir şey talep ettiğim ve bir beklentim yok bunu açıkça belirteyim. Kısacası şimdi vermek için yaşıyorum. Bu hususta sizde başta kendiniz ve sonra da daha güzel bir Batman için okumaya vakit ayırabilmelisiniz. İnternet için ayırdığımız veya öldürdüğünüz zamamın sadece küçük bir kısmını sizden istiyorum. :-)

Aslında bu hafta yazmayı düşündüğüm konu başlığını 1 ay öncesinden belirlemiştim. Fakat değerli bir okurum sizlerle paylaşmak için şöyle bir hikâye gönderdi. Memnuniyetle yararlı olacağını ve aynı amaca hizmet ettiğini düşünüp ve kendisine teşekkür ederek paylaşmak istedim.

Ortam çok rüzgârlıydı. Bir odada 4 tane mum usul usul yanıyordu… 
Ama ortalık o kadar sessizdi ki, mumların konuşmaları duyabiliyordu…

Birinci mum, 
”Ben BARIŞ‘ım! Ama kimse benim yanmama yardımcı olmuyor. Sanırım yakında söneceğim” dedi. Alevi hızla azaldı ve sonunda tamamen söndü. 

İkinci mum: 
”Ben İNANÇ‘ım! Neredeyse herkes artık beni gerekli görmüyor. Onun için, bundan sonra yanıp durmamın bir anlamı kalmadı.”  Sözlerini tamamladığında, esen rüzgâr onu da tamamen söndürdü…

Sırası geldiğinde üçüncü mum, hüzünlü bir sesle konuştu: 
”Ben SEVGİ‘yim ! Ama artık yanacak gücüm kalmadı. İnsanlar beni unuttu, değerimi hiç anlamıyorlar. En yakınlarını sevmeyi bile unuttular.” 
Sevgi de daha fazla beklemeden sönüp gitti…

Ansızın... 
Odaya birden küçük bir çocuk girdi ve üç mumun da yanmadığını gördü. 
Üzgün ve ağlamaklı bir sesle:
”Neden yanmıyorsunuz? Sizin sonsuza kadar yanmanız gerekmiyor muydu?” dedi. Ardından da ağlamaya başladı…

O zaman dördüncü mum konuşmaya başladı: 
”Korkma, ben hala yanıyorum. Ben yandığım sürece öteki mumları da yeniden yakabiliriz, ben UMUT‘um!”

Duyduklarıyla sevinen çocuk, gözleri mutlulukla parlayarak, UMUT mumunu aldı ve öteki mumları birer birer yaktı…

Umudun alevi yaşamınızdan hiç eksilmesin ve böylece her birimiz UMUDU, İNANCI, BARIŞI VE SEVGİYİ sürdürebilelim.

Karanlık çağda olduğumuzu yazının başında söylemiştim. Aydınlık çağa geçebilmek için umut mumunu kullanarak savaş halinde olmadan, inancımızı yitirmeden ve en yakınımıza değil en uzağımıza bile sevgimizi hissettirebilecek gücümüzü toparlayarak yaşamaya devam etmeliyiz.

Geçen haftaki yazımda birikim yapma kavramına değinmiştim. Hikâye de belirtildiği gibi ben de umut mumuma sarılarak yazdıklarımın yararlı olacağına inanıyorum. Bu hafta da yatırım yapma kavramından kısacada olsa bahsetmek istiyorum. Geçenlerde bir vatandaş sormuştu “Bu dönemde yapılacak en karlı yatırım nedir?” diye.

Bu aralar popüler ve ihtiyaçtan fazla olan bir cafe açma tavsiyesinde mi bulunsam,
Yoksa Turgut Özel (Diyarbakır) caddesinde mülk sahibine kira ödemek için çalışacağı bir işletme açmasını mı önersem,
Ya da havalar ısındı belki de hiç emek vermeden klimanın karşısında oturarak hiçbir çaresi kalmadığı için yardım arayan birkaç vatandaş bulup tefecilik yapmasını mı önersem diye düşünürken. Manevi değerlerimizi kabarık bir banka hesabına değiştirmememiz gerektiğini hatırladım.

Değerli okurlarım artık “HIZLI YAŞA ve GENÇ ÖL” yaşam biçiminin verdiği SAHTE mutluluktan kendimizi kurtarmalıyız. Her birimiz daha huzurlu ve anlamlı bir hayat yaşamak istiyoruz. Peki buna gerçekten yardımcı olacak şey banka hesabımızdaki bol sıfır mıdır? Belli bir aşamaya kadar elbette yardımcı olacak fakat Seneca’nın dediği gibi para ile satın alınan mutluluk, daha fazla para karşısında yenilir. 

Bu nedenle daha huzurlu ve anlamlı bir yaşam sürmek istiyorsak, daha huzurlu ve anlamlı şeyler düşünmeliyiz. Barışı, İnancı, Sevgiyi, Umudu, Saygıyı, Adaleti ve bize DEĞER katan şeyleri düşünmeliyiz. Biz kendi değerimizi belirleyeceğiz, bir başkası değil. Güzel davranışlarda bulunmak için birilerinin bize onay vermesi veya yaptığımız güzel anlamlı şeyleri görmesi gerekmiyor. Madem değerli olmak istiyoruz neden bize değer katacak davranışları veya kavramları hayatımıza almak için çaba ve zaman harcamıyoruz. Harcadığımız zaman ve çabanın karşılığını misliyle alacağımızdan şüphemiz olmasın. Çünkü en karlı yatırımı yapacağız. Yani kendimize yatırım yapacağız.

Çoğumuz o kadar çılgın hızla yaşıyoruz ki, gerçek durgunluk ve sessizlik bize yabancı ve rahatsız edici bir şey gibi geliyor. Gereksiz şeyler için harcayacak çok fazla zamanımız ve enerjimiz var. Çoğu kişi çok meşgul olduklarını (gerçekte anlamı ve yararı olmayan şeyler) anlatıyor. Fakat arkadaşlık kurmak, ihtiyacı olana yardım etmek, kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırmak ve KENDİMİZE YATIRIM YAPMAK için zamanımız olmadığını söylüyoruz. Çünkü bu tür şeyler emek istiyor, zaman istiyor, dikkat istiyor.

Bu tür yatırımlarda kestirme çözümler işe yaramaz. Çünkü tüm kalıcı iç değişimler zaman ve çaba istiyor. Kişisel değişimin kaynağı sürekliliktir. Bu nedenle şu ana kadar yapmadığınız veya uzun zamandır yapmak için zaman ayırmadığınız güzel düşünceler ve davranışlar için vakit ayırmanın zamanı geldi, geçiyor da.

Kendimizle vakit geçirmekten korkmamalıyız, kendimize yapacağımız yatırım en karlı yatırımdır.

Değerli okurlarım,
Yazıların size uzun geldiğini söylüyorsunuz size hak veriyorum uzun zamandır kendinize yatırım yapmadığınız için sıkılmanız gayet normal fakat yukarıda belirttiğim gibi kestirme çözümler işe yaramayacaktır. Fakat yine de taleplerinizi dikkate alarak yazılarımı biraz daha kısa yazmaya çalışacağımı belirtmek isterim. Yazıyı okuduktan sonra ilk fırsatta sadece kendinize 5 dk. vakit ayırın ve bu anı da kumbaranıza atın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.
Sağlıcakla kalın.

Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.