112 SAĞLIK EKİBİ 7/24 ZAMANLA YARIŞIYOR.
Yukarı
112 SAĞLIK EKİBİ 7/24 ZAMANLA YARIŞIYOR.
Şehmus Ustabaşı

112 SAĞLIK EKİBİ 7/24 ZAMANLA YARIŞIYOR.

Bu içerik 741 kez okundu.

Merhaba sevgili Batman Gazetesi okurları, bugün siz değerli Batman Gazetesi okurlarımızla zaman zaman gündeme getirdiğim 112 Acil servis personellerinin yaşadıkları zorlukları ve zamanla nasıl yarıştıklarından bahsedeceğim. 112 sağlık çalışanları en zor şartlarda bile çalışmayı yaşam tarzı haline getirmişti. Kurtarmak ve yetiştirmek onlar için yaşam biçimi olmuştur. Doğal afet, yaralanmalar, ani gelişen hayatı tehdit eden durumlara zamanında ve hızlı olarak yetişen, hayat kurtarmak için yaralılara üstün çaba sarf ederek müdahale eden, anında en kısa sürede hastaneye yetiştiren 112 çalışanlarına durmak, dinlenmek yok. Çünkü onlar 7/24 saat çabalayarak yolda aniden fenalaşan, olur ya da ani rahatsızlığı  olanlar için hizmet vermeye çalışmaktadırlar.

Her türlü olumsuz şarta rağmen hastayı en yakın hastaneye hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırmak olduğunun bilincinde olan ambulans görevlilerin öncelikli görevi ise, kendilerine emanet edilen hastaları her türlü hava şartına, her türlü kötü, olumsuz duruma rağmen acil müdahaleyi yaparak en yakın hastaneye ulaştırmaktır.

Tabi bu işlemi yaparken yaşadıkları birçok zorluklarda olmuyor değil, yeri geldiğinde fiziki şiddete, ağır hakaretlere maruz kalıyorlar. Vakaya ulaşabilmek için her trafiğe çıkışlarında, kendilerine geçiş üstünlüğü vermeyen duyarsız sürücülerle zaman zaman karşı karşıya kalabiliyorlar. Gerek trafik ışıklarında gerek seyir halinde giderken. Bu unutulmasın, yol vermeyen o sürücü ambulans içinde bulunan kişi yakını bile olabilir.

Bazen bir vakaya giden 112 sağlık çalışanları çoğu zaman görevleri başında saldırıya bile maruz kalabiliyor, can kurtarayım derken üstüne darp bile ediliyorlar. En fazla darp edildikleri noktaların başını ise adli vakalarda çekiyor. Gerekçeler ise, ya ambulans yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle olay yerine geç gelmesi ya da olay yerinde hastaya geç müdahale edildiği için yada olay yerinden alınan hastayı hastaneye götürmek için acele eden ambulansa yolda yol vermeyen bilinçsiz sürücüler yüzünden geç kaldığı için. Tabi bununla sınırlı değil bazen bir alkollü tarafından bazen ise bir epilepsi hastası veya yakınları tarafından da şiddete maruz kala biliyorlar. Adam karısını döver onun pansumanını yapmak için olay yerine anında giden sağlık çalışanları yine o kadının yakınları tarafından saldırıya maruz kalıyor, neymiş efendim “bir dakika geç gelmişler…”

Demek istediğim sağlık çalışanları birçok saldırıya maruz kala biliyor gerçekten işleri zor. Bir de Ambulansı ticari taksi niyetine kullanan kişiler var. Tabi bunu derken gerçek hastaları kast etmiyorum, yanlış anlaşılma olmasın dişi ağrıyan, başı ağrıyan, kolunda sızıntı-ağrı olandan tutunda her türlü vakada 112 çağrı merkezini arayıp yardım istiyor tabi, kimi acil kimi ise demin söylediğim gibi gereksiz çağrı merkezini ağrıyıp ambulansı taksi niyetiyle kullanıyorlar. Birçok kez basın olarak gündeme getirdik, lütfen asılsız ve gereksiz ihbarlarla 112 Çağrı Merkezini meşgul edilmesin ama nafile özellikle aciliyeti olmayan, yürümekte zorluk çekmeyen hastalar başı çekiyor ondan sonra ne oluyor, acil hasta söz konusu olması durumunda geç kalınabiliyor. Çünkü çağrı merkezine gelen ihbar üzerine  sağlık çalışanları acil veya acil olmazsa mecburdur o adreste bulunan hastayı almaya tabi o acil olmayan hastayı alınca bu kez çok acili yeti olan hastayı almakta geç kalabiliyor onun için bu tür konularda anlayış gösterelim.

 Ambulans şoförü ise öncelikli görevi her türlü olumsuz şarta rağmen adresten aldığı hastayı en yakın veya en uzak hastane fark etmez en  hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırmak çünkü ambulans sürücüsü öncelikli görevi, kendisine emanet edilen hastayı her türlü hava şartına, her türlü kötü, olumsuz duruma rağmen güvenli bir şekilde hastayı hastaneye ulaştırmak. İşte 112 acil servis sağlık görevlileri bu şekilde çaba sarf ediyor.

112 sağlık çalışanları iyi ki varsınız…

HOŞÇA KALIN…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.