HEPİMİZ SİNİR HASTASIYIZ
Yukarı
HEPİMİZ SİNİR HASTASIYIZ
Ali Atak

HEPİMİZ SİNİR HASTASIYIZ

Bu içerik 224 kez okundu.

Son dönemlerde yaşanan olaylar san sonra bir hiç uğruna toprağa düşen insanların artması.
Sokakta geçerken gülen insanlar yerine kendi kendine konuşan insanlar;
Sohbetlerde hal hatır sormak yerine,
Sohbetlerin tek konusu olan ekonomik sıkıntılar…
Kadın cinayetleri
Para yüzünden işlenen cinayetler
Sokaktan yan baktın diye bıçaklananlar
Güpe gündüz hırsızlık olayları
Yoksulluktan dem tutan insanların dramları
Kısacası hep dert hep sorun dinlemek, anlamak ve tarafsızca en doğru kararı vermek; böyle bir medeni düşünceyle bizim işimiz olmaz.Canımız tezdir.Bize yeter ki bir olay olsun. Üzerine serisi çekilebilecek senaryolar yazma ustasıyız.

Az yada hiç okur,kıt düşünür,sıfır araştırır,sorgulamaya gerek dahi duymadan bir kamyon dolusu konuşabiliriz.

Biz ki,kahvehane köşelerinde,kaldırım köşelerinde ülke kurar,ülke yıkarız.Ekonomi,eğitim,politika..ne varsa uzmanlık alanımızdır.

Geçim sıkıntısı, istediği gibi yaşayamama, yoksulluk sınırı ile açlık sınırı arasında devinen hayatlar insanları gerdikçe geriyor. Ay sonunu görme, iki yakasını bir araya getirme, kredi kartının sürekli asgari tutarını ödeyebilme, taksitlere boğulma gibi sorunlarla mücadele eden bir insandan pozitif olmasını beklemek hata olur. İşe göre düşük ücret, taşeronluk, işsizlik, vb. birçok maddi sebep insanı haliyle sinirli bir yapıya sokuyor.

Eğitimsizlik, kendini ifade etmede sıkıntı yaşamak, kelime haznesinin darlığı, empati yoksunluğu gibi hususlar insanların sinirli olmasındaki faktörlerden biri. Bir tartışmada eğer kendinizi yeterince ifade edemiyor, karşıdakini yeterince dinlemiyorsanız bir süre sonra yumrukların konuşması kaçınılmaz oluyor. insanlar kendini kelimelerle ifade etmeyi öğrenmedikçe gerginliğini üzerinden atabilmesi mümkün değil gibi görünüyor.

Erkek ve kadın arasındaki keskin ayrım, erkekliğin bu kadar öne çıkarılması, kadının ikinci plana itilmesi, haliyle ortamı bir hayli geriyor. Kadın eli değmiş bir toplumun bu kadar sinirli olması mümkün değil. Ama Ülkemizde de kadınlar elinin hamuruyla erkek işine karıştırılmadığı için kan gövdeyi götürüyor. Salıncak sırası yüzünden, düğün konvoyundaki bahşişin az olması yüzünden insanlar patır patır ölüyor maalesef.

Her şeyin doğrusunu herkes bildiği için, yanlış bilenler ile doğru bilenler arasında kavga eksik olmuyor. Bir de buna bilinçli politik kutuplaştırma eklenince, herkes birbirini boğazlayacak noktaya geliyor. Politikanın bu kadar din üzerinde, mezhep üzerinde, soy sop üzerinde yürütülmesi mozaik olmakla övünen Ülkemizde sinir katsayısının artmasına sebep oluyor.

Sinirlilik hali, beyin hücreleri gibi, bir kişideki gerginlik çok rahat bir başka kişiye aktarılıyor. Bu döngü bir başladı mı tüm Ülkeyi sinire kesiyor. Bir biri ile yakın iletişim içindeki insanlar haliyle gerginliğini de birbirine aktarıyor. Domino etkisi diyebileceğimiz bu durum koca ülkeyi bir uçtan bir uca dönüyor
Şiddetin yaşanmadığı gün temennisiyle
Sevgide kalın

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2019 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.