ÜRETİCİLER ŞOKTA!
Yukarı

ÜRETİCİLER ŞOKTA!

Fıstık, badem, ceviz ve çilek üretimi bu yıl tehlikeye girdi.

ÜRETİCİLER ŞOKTA!
Bu içerik 5217 kez okundu.

Beşiri ilçesindeki bir çok köyde uzun yıllardır fıstıkçılık yapan vatandaşlar, bu yıl fıstık üretiminde ciddi düşüş olduğunu belirttiler. Ürünlerde çürüme nedeniyle rekoltenin düştüğünü belirten fıstıkçılar “böyle giderse zarar büyük olur” dediler. Beşiri ilçesine bağlı Yalınkavak (Bağımzé) köyü muhtarı Mehmet Şakar, 10 yıldır fıstıkçılık yaptıklarını ve bu yıl fıstık ağaçlarında çok ciddi sıkıntı olduğunu söyledi. Çevre köyler Oğuz ve Kışlak’ta da fıstıkların en az %80’inin döküldüğünü ifade eden muhtar Şakar “fıstık ağaçları bu yıl aşırı yağışlar sonrası bozulmaya başladı. Ürünlerin en az %80’lik kısmı döküldü. İlçeye bağlı köylerin neredeyse tamamında durum böyle” diye konuştu.

SASON ÇİLEĞİNDE VERİM %50 DÜŞTÜ

Ayrıca Sason ilçesinde ‘küllenme’ hastalığı nedeniyle çilekte bu yıl verimin en az %50 düştüğü beliriliyor. Her yıl Nisan ayının ortalarında toplanan çilek, aşırı yağışlar nedeniyle Mayıs ayında toplanabilmişti.

GERCÜŞ’TE CEVİZ VE BADEMLERDE ÜRÜNLER BOZULMAYA BAŞLADI

Öte yandan Gercüş ilçesinde de bu yıl badem ve ceviz ağaçlarında yine aşırı yağışlar ve bazı böcek türlerinden dolayı çürüme meydana geldiği belirtildi. İlçeye bağlı bazı köylerde ağaçların çürümeye başladığını söyleyen vatandaşlar “Hasta ağaçların ince kökleri esmerleşip çürümüş, kalın köklerde ve kök boğazında önceleri beyaz, giderek koyulaşan, gri ve siyaha dönüşen bir tabaka mevcut” dediler. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.