İnşaat durdu, Kiralar uçtu!
Yukarı

İnşaat durdu, Kiralar uçtu!

Batman’da son yıllarda adeta durma noktasına gelen inşaat sektöründeki büyük sessizlik, her alanda sıkıntı yaşatmaya devam ediyor. Sektördeki durgunluk binlerce insanı işsizliğe sevk ederken, yeni yapıların yapılmaması sebebiyle de artışa geçen ev kirası

İnşaat durdu, Kiralar uçtu!
Bu içerik 3921 kez okundu.

EV KİRALARI 2 BİN TL’YE DAYANDI

Hava mania sorunuyla başlayan imara sorunu son birkaç yılda inşaat sektörüne bağlı çalışan tüm meslek kollarını vurmaya devam ederken, 31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen belediye yönetiminin de bu konuda sessizliği koruması vatandaşları tepkisine yol açıyor. Yeni binaların yapılmaması sebebiyle ev bulamadıklarını belirten vatandaşlar; “Batman Belediyesi hemen yeni imar alanları açarak hem bizleri hem de bu sektördeki çalışanları bu eziyetten kurtarmalıdır. Kent merkezinde artık taşınacak ev bulamıyoruz. Mevcut olan az sayıdakilerin de kirası 800 TL’den başlayıp, 2 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yanı başımızdaki şehirlerde kiralar sudan ucuz, ancak Batman’ın metropol kentlerden bir farkı kalmamış durumda. Asgari ücretin 2 bin lira olduğu ülkemizde, biz maaşımızın tümünü kiraya mı verelim.” diyen vatandaşlar, belediyenin bir an önce sorumluluk alarak bu gidişata dur demesi gerektiğini belirttiler.

SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR BÜYÜK SIKINTI İÇERİSİNDE

Yeni yapıların yapılmaması vatandaşları mağdur ettiği kadar, bu işten kazançlarını sağlayan emekçileri de adeta çıkmaza koydu. Önceki yıllarda yüzde 75’lere dayanan inşaat sektöründeki hareketlilik, son yıllarda yüzde 10’a kadar düştü. Bu sektörde çalışan binlerce insanın yanı sıra, inşaat malzemesi tedarikçisi konumunda olan bir meslekteki esnaf da kepenk kapatma noktasına geldi.

BELEDİYENİN İNSİYATİF ALMASI LAZIM

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz bazı müteahhitler ise şöyle konuştu; “Hava mania sorunun çözülmesinin ardından, geri kalan inşaat sektörü yerel yönetimlerin tam anlamıyla insiyatif almaması ve ilgili birimin yeterince çözüm odaklı olmamasından kaynaklıdır. Halbuki bu durum birçok kaçak yapının yapılmasından başka bir işe yaramamıştır.  Örneğin ülke genelinde inşaat sektörüne baktığımızda, özelikle bankaların konutlar için uyguladığı faiz indirimleri nedeniyle son iki aydır hatırı sayılır bir hareketlilik başlamıştı. Ama maalesef Batman’da inşaat sektörü ekonominin lokomotifi olmasına rağmen büyük bir sessizlik yaşıyor. Hal böyle olunca yeni konutlar yapılmadığı için doğal olarak konut kiralar fırlamış durumda. Bu konunun tek muhatabı yerel yönetimlerdir. Eğer hızlı bir şekilde imar sorunu ortadan kaldırılırsa hem biz, hem vatandaşlar sıkıntıdan kurtulacak ve kentin ekonomisi hareketlenecektir.” dediler. (Murat Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.