Eren; Batman Belediyesi’ne iki teklifimiz var
Yukarı
Advert

Eren; Batman Belediyesi’ne iki teklifimiz var

Eren; Batman Belediyesi’ne iki teklifimiz var
Bu içerik 4139 kez okundu.

Batman’ın birçok spor branşlarında Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Dünya arenasında sık sık yerel ve ulusal basında yer almasının ardından, ilimizin başarılı kurum Müdürlerinden Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Eren ile spor ilgili her şeyi konuştuk. Lisanslı sporcumuz sayımız, faal olan spor branşlarımız, milli sporcularımız, yapılan ve yapılacak olan spor yatırımları, stadyumdaki tel örgüler ve son dönemde spor kamuoyu gündemini meşgul eden Batman Belediyesi’nin temizlik ve kanalizasyon görevlerine dağıttı antrenörler…

Biz sorduk sayın Eren samimiyetle cevap verdi, keyifle bilgilenmeniz dileğiyle…

Murat EZGİN; Sayın Müdürüm okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Halil EREN; Kurtalan doğumluyum. İlk-orta ve lise eğitimimi Kurtalan’da tamamladım. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim bölümünden 1987 yılında mezun oldum. İlk olarak Adıyaman’da sınıf öğretmeni olarak göreve başladım. Öğretmenlik deneyiminden sonra Batman Halk Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundum. 1996-2004 yılları arasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde 6 yıl Şube Müdürlüğü ve 1 yıl da Müdür vekilliği yaparak, 7 yıl hizmet ettim.  Birçok okulda Müdür ve Müdür yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra, son olarak Batman Özel Eğitim Anaokulu Müdürlüğü yaparken, Bakanlık atamasıyla 24.02.2017 tarihinde asaleten Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne atandım. Evli 1 kız, 3 erkek olmak üzere 4 çocuk babasıyım.

Murat EZGİN; 2,5 yıllık görev süresinde ne gibi spor yatırımları yapıldı?

Halil EREN; Sayın Valimiz Hulusi Şahin’in Bakanlık ve ilgili kurumlar nezdinde verdikleri desteklerle ilimize birçok proje kazandırdık. 15 bin kişilik Batman Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs sentetik 1 nolu sahanın zemininin değiştirilmesini ve 19 Mayıs’ta 3. sahanın yapılmasını sağladık. Sporcu fabrikasını, kapalı yüzme havuzunu, atletizm pistini, portatif yüzme havuzunu ve buna benzer birçok spor yatırımını halkımız ve gençlerimizin hizmetine sunduk.

Murat EZGİN; Batman merkez ve ilçelerimizde hangi spor tesislerimiz var?

Halil EREN; Yeni Çevre yolunda 15 bin kişilik Kapalı Stadyum, 19 Mayıs Mahallesinde 3 adet nizami sentetik futbol sahası, 2 adet gençlik merkezi, 1 adet spor salonu, portatif yüzme havuzu, basketbol, voleybol ve tenis kortları mevcut. Aydınkonak’ta sentetik futbol sahası, basketbol, voleybol ve atletizm pisti, Gültepe’de çok amaçlı spor salonu, Kozluk’ta 1 adet futbol sahası, spor salonu ve gençlik merkezi, Sason’da yeni yapımına başlanan futbol sahası ve spor salonu, Gercüş’te futbol sahası ve spor salonu, Beşiri’de futbol sahası ve spor salonumuz halkımızın ve gençlerimizin hizmetindedir.

Murat EZGİN; Batman merkez ve ilçelerde yeni spor yatırımlarınız var mı?

Halil EREN; Sayın Valimiz Hulusi Şahin ve Sayın vekilimiz Ziver Özdemir’in desteğiyle mevcut spor yatırımlarımızın yanı sıra, 2020 yılının yatırım programına Aydınkonak semt sahasının değişimi ve nizami hale gelmesini sağlamak, merkezde 3 adet prefabrik spor salonu yapmak, Beşiri, Kozluk ve Sason’a 25x50 m ebadında futbol sahası, 9 adet basketbol sahası, 19 Mayıs Mahallesinde yarı olimpik yüzme havuzu, 19 Mayıs’ta 2 nolu sahanın tribününün ve soyunma odalarının yapılması, Hasankeyf ilçemize yeni nizami futbol sahasının yapılması, Kozluk’a yarı olimpik yüzme havuzu, merkezde 2. bir yarı olimpik yüzme havuzu ve buna benzer birçok yapılması planlanan yatırımın alt yapısı ve tüm çalışmaları sona erdi.

Murat EZGİN; Önümüzdeki süreçteki yatırım hedefleriniz nelerdir?

Halil EREN; Batman’a mevcut 4 sentetik çim yüzeyli nizami sahaların yanı sıra, 2 saha daha yapıp amatör takımlarımızın sorununu kökten çözmek istiyoruz. Merkezde 5 adet yarı olimpik yüzme havuzu, tüm ilçe ve beldelerimize en az birer adet gençlik merkezi, spor salonu, futbol sahası, yarı olimpik yüzme havuzu ve buna benzer projeleri bitirmektir. Yine ilimizdeki faal kulüplerimize bina tahsisi yapmak istiyoruz, bunun içinde yeni bir proje yapma hazırlığındayız. Amacımız, tüm branşlarda ilimizin ve gençlerimizin hak ettiği yere gelmesi için spor yapmalarını sağlamak.

Murat EZGİN; Herkesin merak ettiği bir sorulardan biri, Batman spor lobisi Türkiye genelinde ne durumdadır?

Halil EREN; Bu kentin bir markası var Petrolspor, Türkiye’nin her yerinde herkes bu kulübü tanıyor, gittiğim her yerde bana Petrolspor’u soruyorlar ve ben bununla gurur duyuyorum. Ama biz de göreve geldiğimiz günden beri Batman’ın spor lobisini dışarıda elde ettiğimiz başarılarla çok iyi bir konuma getirdik diye düşünüyorum.  ANALİG (Anadolu Yıldızlar Ligi), Okul Sporları, kulüpler, ferdi ve birçok alanda çeyrek final, yarı final, Türkiye dereceleri çıkardık. Bunlarla yetinmeyip Avrupa, Balkan ve Dünya dereceleriyle birçok branşta Batman lobisini Türkiye’ye ve hatta Dünyaya kabul ettirdik. Birçok branşta Batman’ı ve Türkiye’yi Milli Takım formasıyla temsil ediyoruz. Sportif, kültürel ve sanatsal başarılarla ilimizi tanıtma çabasına girdik. Yaptığımız tüm çalışmaları profesyonel personellerimiz, antrenör ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde yaptık. Çünkü spor bir kentin en iyi tanıtım aracıdır.

Murat EZGİN; Tanıtım konusunu biraz açalım lütfen. Gençlikspor olarak son iki yılda binlerce sporcuyu Batman’a getirdiniz, bu projeniz nasıl işledi?

Halil EREN; Kültür, Sanat, tarih ve coğrafi konumlar kadar sporda bir kentin kalkınması ve tanıtılmasında büyük rol oynar. Son yıllarda Türkiye’de ilimizi, Avrupa, Balkan, Uluslararası ve Dünya şampiyonalarında Milli Takımımızın formasıyla temsil etmekteyiz. Bu konuda birçok çalışmamız var ama en önemlisi, göreve gelir gelmez neredeyse tüm spor branşlarındaki turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için başvurular yaptık. Bunun sonucunda son iki yılda 10 bine aşkın sporcuyu Batman’a getirdik ve bununla şehrin ekonomisine de büyük destek kazandırdık. Organizasyonlarımız bu sene de kaldığı yerden devam edecek. Spor federasyonları başarılı ev sahipliklerimizin ardından Batman’da turnuva yapılması için sıra girmiş durumdalar. (İşi başarmış keyifli bir gülümsemeyle anlatıyor) Ancak biz artık daha büyük turnuvalar ev sahipliği yapmak istediğimizi ve taleplerimizi kendilerine ilettik. Yani inşallah bu sene tanıtım çok daha güzel olacak.

Murat EZGİN; Batman’da lisanslı sporcu sayımız nedir?

Halil EREN; Aktif lisanslı sporcu sayımız Türkiye derecelerinin gelmesinin ardından kısa zamanda katladık. Kulüplerimiz, ferdi sporcularımız, okul sporları ve diğer alanlarla birlikte toplamda 35 bin civarındadır.

Murat EZGİN; Peki Batman alt yapıda ve branşlarda hak ettiği yerde mi?

Halil EREN; Batman alt yapıda daha iyisini hak ediyor. Gençlik ve Spor olarak her şeyin başının ve önceliğin alt yapı olması gerektiğini savunuyoruz. Projelerimizi uzun vadeli ve alt yapıya endeksli. Alt yapınız olmadan günü birlik başarılar elde edersiniz ancak, uzun vadede bitersiniz. Buda o ildeki spora bakış açışına zarar verir. Çocuklarımızı başarılara odaklamıyoruz. Önce sporu sevip doğru yapmalarını ve hobi olarak başlamalarını sağlıyoruz. Ardından aralarında başarılı olan yetenekli çocuklarımızı eğitimlerinin ardından yavaş yavaş müsabakalara hazırlıyoruz. Müsabakalarda emeğin karşılığı Türkiye ve Dünya dereceleriyle geri dönüyor. Buda gurur duyacağımız başarılar ve sporcularımızın özgüvenlerinin artmasını sağlıyor.

Murat EZGİN; Milli Sporcu ve branşlarımızla ilgili veriler nedir?

Halil EREN; Geçen yıl 45 olan milli Sporcu sayımız şu anda 50’yi geçti.

Ferdi ve takım sporlarında yaklaşık 44 branşta faaliyetlerimizi aktif hale getirdik. Kısa zamanda Türkiye, Avrupa ve Dünya dereceleri elde ettik. Derece yapan sporcularımız, sonraki müsabakalarında üstüne bir şeyler daha koyarak derecelerini artırmaya devam ediyorlar. Yaklaşık 10 branşta Batman’ımızı ve Türkiye’yi Milli Takım formasıyla temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz tüm branşlarda Milli sporcularımızın çıkmasıdır.

Murat EZGİN; Batman’daki amatör branşlara her yıl ne gibi desteğiniz oluyor?

Halil EREN; Amatör takımlarımıza her yıl Valiliğimizin desteğiyle malzeme ve tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Sadece tesisleşme değil amatör branşlara katkımız ve desteğimiz aralıksız sürüyor.  Amatör takımlarımızı profesyonelliğin alt yapısı, bu bizim için çok önemli. Bu arada amatörde büyük fedakârlıklar yapan tüm kulüp yöneticilerimize ve antrenörlerimize de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Murat EZGİN; Batman genelindeki ilk, orta ve liselere ne gibi desteğiniz oluyor?

Halil EREN; 2019-2020 Eğitim Öğretim sezonu öncesi tüm okullarımıza ihtiyaçları kadar toplamda 3500 adet futbol, basketbol, voleybol ve hentbol topu hediye ettik. Amacımız öğrencilerimizin boş ve beden eğitim derslerini faydalı geçirmelerini sağlamaktır. Bütün bunları sayın valimiz Hulusi Şahin’in destekleriyle yapıyoruz. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi bu yılda onlarca okulumuzun bahçesine basketbol ve voleybol sahaları çizerek, direk ve potalarını verdik. Bunlar normal şartlarda görevimiz olan durumlar değil ancak, öğrencilerimizin teneffüs ve boş zamanlarını spor yaparak geçirmelerini istiyoruz, bu yüzden bu çalışmaları sürdüreceğiz.  

Murat EZGİN; Gençlik sporun her yıl ne gibi sosyal, kültürel, gençlik ve buna benzer projeleri var. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Halil EREN; Hayata Tutun 1 ve 2’yi başarılı bir şekilde tamamladık. Bu yıl 3. cüsünü yapmayı hedefliyoruz. 10 branşta 400 sporcuya eğitim verdik. Yine Gençlik Spor Bakanlığımızın 7’den 77’ye herkesin spor yapmasını sağlamak için ‘Koşabiliyorken Koş’ projemiz merkez ve ilçelerde devam etmektedir. Mobil Gençlik Merkezimizle hedefimiz 1500 iken 5 binin üzerinde kırsal gençlerimiz sportif ve kültürel etkinliklerle buluşturduk. Suriyeli muhacir kardeşlerimizi sosyal ve kültürel olarakta kazanmak için Gençlik Merkezlerimiz üzerinden projelerimiz devam ediyor. Kültür, sanat, sportif, üniversiteye hazırlık, kütüphanemiz, kamplarımız, gençlik gezileri ve daha birçok projemizi Gençlik Spor Bakanlığımız ve Valiliğimizle ortaklaşa sürdürüyoruz.

Murat EZGİN; Gençlik Merkezi bünyesinde bu yıl kaç gencimizi tatil bölgelerine gönderdiniz?

Halil EREN; Türkiye’nin 11 farklı kamp merkezine 10’narlı gruplar halinde bu yıl 240 kız ve erkek gencimizi tatile gönderdik. Son 3 yılda 750 kişiyi bulduk. Hedefimiz önümüzdeki yıl 240 olan kontenjanımızı 400’e çıkarmaktır.

Murat EZGİN; Kurumlar ilgili detaylı bilgileri okuyucularımız adına sorduk. Şimdi spor kamuoyunu meşgul eden bir sorumuz var. Batman Belediyesinin temizlik, su, park, bahçe ve kanalizasyona görevlerine verdiği ancak kayyım dönemin antrenörlük yapan 35 spor adamı var. Belediyenin aldığı bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Halil EREN; Batman Belediyesinin 35 spor adamını farklı birimlere vermesini doğru bulmuyoruz. Antrenörlerimiz asli görevlerine tekrar dönmelidirler. Spor adamları kolay yetişmiyor. Sanırım bu konu için Batman Belediyesi ‘tesislerimiz yok, antrenörlerin eğitim vereceği alan olmadığı için böyle karar aldık’ tarzında bir açıklamada bulunmuştu. Durum böyleyse ben Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak belediyeye sizin aracılığınızla iki teklif sunuyorum. Birincisi bizim tesislerimiz ve yetiştirecek sporcumuz çok bu antrenörlerimizi valilik oluruyla kendi kurumumuzda görevlendirelim, Batmanlı gençlerimiz eğitsinler. İkinci teklifimiz ise, belediye yok bir antrenörlerimizi size vermeyiz ama tesis sorunumuz da var diyorsa. Buyursunlar, biz tüm tesislerimizin kapılarını çocuklarımızın eğitilmesi için belediyemize açıyoruz. Antrenörler görevlerine dönsün ve bize ait olan tüm tesislerde çalışmalarına devam etsinler.

Murat EZGİN; Yine spor kamuoyunun gündeminde olan bir sorumuz var. Yeni yapılan stadyumdaki tel örgüler. Taraftarların bu konuda kurumunuza ciddi tepkisi var. Neler söyleyeceksiniz?

Halil EREN; Önümüzdeki bir iki ay içerisinde stadyumun kesin kabulü yapılacaktır. Bizim bu konudaki fikrimiz çok net, biz tel örgülerin kaldırılmasını istiyoruz. Şuan geçici kabul süreci ve bizim an itibariyle kurum olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak kesin kabulün ardından yapılacak toplantıda tel örgülerin kaldırılması için talebimizi sayın valimize ileteceğiz. İnşallah bu kötü görüntüyü kısa bir süre sonra ortadan kaldıracağız.

Murat EZGİN; Son sorumuz. Bildiğiniz gibi kahve kültürü kentimiz de çok yaygın. Kahvehane, kafe ve çay ocaklarında zaman geçiren gençlere neler söylemek istersiniz?

Halil EREN; Batman halkımız ve gençlerimiz boş zamanlarını kahvelerde, oyun salonlarında, internet cafe ve cafelerde zaman geçirmesinler. Bütün tesislerimiz onların hizmetindedir. Bilinçli ve sağlıklı bir nesil için spor yapsınlar. Spor eğitimlerinin yanı sıra çocuklarımızın ve gençlerimizin serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, içki, sigara ve tüm zararlı alışkanlıklardan korumak, vatanını ve milletini seven ruhen ve bedenen sağlığı yerinde sportmen bir nesil yetiştirmek ve yönlendirmek için, futbol ve tüm salon sporlarında aktif çalışmalarımız devam ediyor.

Murat EZGİN; Gayet verimli ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar hakkında vatandaşlarımız bilgilendiren bir röportaj oldu, teşekkür ediyoruz. Siz son olarak neler söylemek istersiniz?

Halil EREN; Bu tarz röportajları halka hesap vermek olarak değerlendiriyorum, bu da beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Biz, ‘halka hizmet, hakka hizmettir’ bilinciyle çalışıyoruz, bu konuda emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca vatandaşlarla aramızda köprü olan siz ve Batman Gazetesi ailesine de saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.