ŞİMDİDEN 10 KÖY SU ALTINDA
Yukarı
Advert

ŞİMDİDEN 10 KÖY SU ALTINDA

ŞİMDİDEN 10 KÖY SU ALTINDA
Bu içerik 3363 kez okundu.

Ilısu Barajı’ndaki su tutulma işlemi ardından şimdiye kadar en az 10 köy sular altında kalırken, tarihin yerinde güzel olduğunu belirten Hasankeyfli yurttaşlar, evlerini terk etmek istemiyor. Yapımı devam ederken su tutma işlemleri başlayan Ilısu Barajı nedeniyle, en az 10 köy ile Botan ve Dicle Nehri'nin birleştiği yerde bulunan Mezopotamya'nın ilk liman kenti Tel Fafan sular altında kaldı. Batman Valiliği’nin, 8 Ekim'de eski yolun Su Çeken köyünden itibaren trafiğe kapatılarak, yeni yolun trafiğe açılacağı yönündeki açıklamasına rağmen bir gelişme yaşanmazken, yurttaşlar ilçeyi terk etmek istemiyor.

100 HANE TAŞINDI

31 Mart yerel seçimleri ardından alt yapısı tamamlanmadan yeni yerleşim yerinde şimdiye kadar 710 kişiye anahtar teslimi yapılırken, bugüne kadar bu sayıdan sadece 100 hane yeni yerleşim yerine taşındı. Kentte yurttaşların taşınmamasının asıl nedeninin ise kentin alt yapısının bitirilmemesi ve evlerin tamamlanmaması olduğu ileri sürülüyor.

“TARİH YERİNDE GÜZEL”

Tarihi Hasankeyf Çarşısı'nda 11 yıldır kepenk açana esnaf Zeki Kaya, "Hasankeyfliler olarak, her zaman tarihin yerinde güzel olduğunu söyledik. Gönlümüz yeni yerleşimi istemiyor. Yeni yerleşim ise taşınan eserlerin uzağında yapıldı. İnsanlar burayı ziyaret ederken, öncelikle tarihi görmeye geliyor. Biz esnaflar ve Hasankeyfliler, bu ziyaretlerden dolayı geçimimizi sağlıyoruz. Yeni yerleşimde birkaç eser taşındı ama bizden çok uzakta" diye konuştu.

“ZAMANA SIKIŞTIK”

Bir diğer esnaf Zeydan Ayan ise taşınan eserlerin Hasankeyf'in küçük bir parçası olduğunu ifade ederek, "Bu kanyonlar ve tarihi eserler benim çocukluk arkadaşımdır. Biz bu dağ ve kanyonlarda büyüdük. Buraları nasıl taşıyacaklar. Bakın Hasankeyf'te bir kaos var. Kimse olanlardan memnun değil. Yapılan açıklamalar hep belirsiz. Burada herkes yaşanan belirsizlik yüzünden çaresiz ve psikolojisi alt üst oldu. Burada bir sistem yok, zamana sıkışmış durumdayız" ifadelerini kullandı.  

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.