BU PROJELER BATMANI UÇURUR
Yukarı
Advert

BU PROJELER BATMANI UÇURUR

BU PROJELER BATMANI UÇURUR
Bu içerik 1819 kez okundu.

BU PROJELER BATMANI UÇURUR

İLİMİZDEKİ 16 KURULUŞA AİT 275 PROJENİN TUTARI 4 MİLYAR 414 MİLYON TL

İlimizin yapılmış, yapılacak olan ve proje aşamasında olan kamu yatırımlarının görüşüldüğü İl Koordinasyon Kurulu toplantısı; Vali Hulusi Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı M.Zeki Hedekoğlu, Üniversite Rektörü Prof.Dr. Aydın Durmuş, DSİ Ilısu 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösali, DSİ Bölge Müdür V. Veysi Kanat, kamu kurum müdürleri ve gazeteciler katıldı. İl Koordinasyon Kurulu toplantısının girişinde Suriye’nin kuzeyine yapılan ‘Barış Pınarı’ harekatına değindi. Vali Şahin, “Bu operasyonun milletimize, devletimize hayırlı olmasını, kahraman ordumuzun da muzaffer olmasını Allah’tan diliyorum” dedi. Toplantıda söz alan Vali Hulusi Şahin, Valiliğe gönderilen yatırım izleme raporları doğrultusunda, ilimizdeki 16 kuruluşa ait 275 proje bulunduğunu, bu projelerin toplam proje tutarının 4 Milyar 414 Milyon 567 bin TL olduğunu söyledi. Şahin, bu projeler için 2019 yıl 4.dönem itibariyle 1 Milyar 766 Milyon 879 Bin TL harcama yapıldığını ve 2019 yılında ayrılan ödenek tutarı 943 milyon 834 Bin TL olduğunu ifade etti. Buna göre, yapılan harcamalara göre ilimizdeki projeler genelinde nakdi gerçekleşme oranı % 45 Fiziki gerçekleşme oranının ise % 43 olduğunu vurgulandı.

KURUMLAR BİLGİ VERDİ

Hedekoğlu “Yaşar Kemal Kent Ormanına 2 bin 500 ağaç dikeceğiz. Hedefimiz 11 bin metrekare alanda park çalışmamız var. İluh Deresi için bir proje hazırlıyoruz, ayrıca toplu taşımada 12-13 otobüs alıp ulaşımı rahatlatacağız. Trafik akışını bozan kavşaklara düzenleme yapacağız. 70 bin ton asfalt yaptık hedefim iz 120 bin tona çıkmaktır” dedi. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Veysi Kanat, Koordinasyon Kurulu toplantısında Batman Çayı Islah Projesi hakkında bilgi verdi. Kanat “sağ sahil çalışmamız bitti, şuan sol sahilde çalışmaktayız, sol sahil için ödenek sıkıntısı olduğu için işlerimiz rolantide devam ediyor”

BARAJ SUYU OCAK’TA HASANKEYF’E ULAŞACAK

DSİ Ilısu 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösali, Ilısu Barajının teknik özelliklerinden söz etti. Yılda 2 Milyar TL gelir elde edilecek olan barajda şuan 6 adet santral binasının montajlarının tamamlandığını ifade ederek, şuanda belli bir noktaya gelmesini beklediklerini ifade etti. Kösali, “Ilısu barajı göl sahasına dönüşmüş ve günden güne su yükselmektedir. Ocak ayında Hasankeyf’e ulaşmış olacağız” dedi. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.