ZİRAATÇILAR UYARDI
Yukarı
Advert

ZİRAATÇILAR UYARDI

ZİRAATÇILAR UYARDI
Bu içerik 467 kez okundu.

“Sağlıklı beslenmek için yerel ve mevsimsel gıdalara yönelmeli”

​Son zamanlarsa toplum olarak fabrika çıkışı, sağlıksız gıdalara yönelişin arttığını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, sağlıklı beslenmek için doğal, mevsimsel ve yerel gıdalara yönelmek gerektiğini söyledi. Köylerden kentlere yoğun göçün olması nedeniyle yerel ürün yetiştiren insan sayısının azaldığını, bundan ötürü çoğu insanın fabrika çıkışı ürünlere ağırlık verdiğini belirten Doğan, bu durumun sağlığı tehdit ettiğini söyledi. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve doğal gıdalara yönelmek gerektiğini vurgulayan Doğan, özellikle yerel ve mevsimsel gıdalara yönelmenin sağlıklı beslenmeyi olumlu etkileyeceğini ifade etti.

“FABRİKA ÜRETİMİ GIDALAR TÜKETİLMEKTE”

Sağlıklı beslenmek için organik, mevsimsel, doğal, yerel gıdaya yönelmek gerektiğini belirten Doğan, “Umudumuz olan konu, hâlâ sağlıklı gıdaya erişimin devam etmesidir. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman’da da herkesin gıdayı ulusal marketlerden tüketmeye başlaması, yerel gıdanın tüketilmesinin gittikçe azalması, kırsal kesimden kentlere göç olması nedeniyle organik gıdaların azalması, bununla uğraşan insan sayısının azalması ve daha çok fabrika üretimi gıdaların tüketimine yönelmesi durumu ortaya çıkmıştır. Bizim için önemli olan insanların daha sağlıklı gıdaya ulaşmak için yine yerel gıdalarla beslenmesi, lif özelliği olan, insan sindirim sistemine daha sağlıklı olan gıdaların tüketilmesi ve mevsimsel dediğimiz gıdalara yönelmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“SAĞLIKLI GIDA ÜRETİMİNE GİTMELİYİZ”

Doğan, şunları söyledi: “Küresel iklim koşullarından tutun da kuraklığa kadar bizim tükettiğimiz fosil yakıtlar ya da biyodizel yakıtların tamamı insan gıdasını, gıda güvenliğini etkilemektedir. Daha güzel yarınlar için, çocuklarımıza daha güzel besin sağlamak için mutlaka bütün bunları göz önünde bulundurup hem açlıkla mücadeleyi hem de sağlıklı gıda üretimine bu şekilde gitmemiz lazım.”

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.