“GENÇ YAŞTA EVLİLİKLERLE YENİ DÜZENLEME YAPILMALI”
Yukarı
Advert

“GENÇ YAŞTA EVLİLİKLERLE YENİ DÜZENLEME YAPILMALI”

“GENÇ YAŞTA EVLİLİKLERLE YENİ DÜZENLEME YAPILMALI”
Bu içerik 321 kez okundu.

Genç yaşta evliliğin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, hükümetin buna yönelik bir an önce yeni bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi. Genç evlilik mağdurlarının mağduriyetlerine bir an önce son verilip, genç yaşta evliliklerle ilgili bir düzenlemenin yapılmasını gerektiğini vurgulayan Tanrıseven, genç yaşta evliliğin tamamen suç olmaktan çıkarılmasına yönelik bir çalışmanın başlatılması gerektiğini kaydetti. Genç yaşta evlendikleri gerekçesiyle çok sayıda mağdur vatandaşın olduğunu aktaran Tanrıseven, “Genç yaştaki evlilikler aslında toplumumuzun bir gerçeğidir. Toplumumuzu bundan çok da soyutlayamayız. O yüzden bununla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor. Toplumda genç yaşta evlendikleri için çok sayıda mağdur var. Genç yaşta evlenen birçok insan var. Bunların çocukları da olmuş ama bakıyorsunuz üzerinden 7-8 yıl geçmiş olmasına rağmen eşleri cezaevine girmiş. Bu insanların, tecavüzcülerle aynı kefeye konulup aynı şekilde yargılanmaları, aynı cezaları almaları, aynı koğuşta kalmaları toplum vicdanını yaralıyor.” dedi.

“MAĞDURİYETLERE KAYITSIZ KALINAMAZ”

Hükümetin mağdurların sesine kulak vermesi gerektiğini ifade eden Tanrıseven, konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bu konuda mağduriyet var ve mağduriyet varsa buna kayıtsız kalınması mümkün değildir. Bu konuda hükümet bu ihtiyacı gördü ki, herhalde yeni yargı reformu paketine bu konuyu eklemeyi düşünüyor. Demek kulak veriyorlar, ama işin açıkçası biraz geç oldu. İnsanlar bu süreçte mağdur oldu, çocukları dışarda sahipsiz kalanlar var. Gecikmeli de olsa seslerine kulak verildiğini düşünüyorum. En azından geç de olsa bir nevi adalet tecelli edecektir.”

“MAĞDURİYETLERE BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİ”

Çoğu Avrupa ülkelerinde bile genç yaşta evliliklerin teşvik edildiğini aktaran Tanrıseven, bununla ilgili yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tanrıseven, “Batı ülkelerinde bu tür ilişkiler suç olarak görülmüyor. Onlarda bile suç olarak görülmüyorsa bizde tamamen genç yaşta evliliğin suç olmaktan çıkarılması gerekiyor. Genç yaşta evlenen insanların cezaevine girmesi ciddi bir garabettir. O yüzden bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Mahkemeler bunlarla ilgili infazın durdurulmasına yönelik bir karar verip o mağduriyetlerin giderilmesi için geçici çözüm bulabilirler. Bu yönde bir çalışma yapılmalıdır.” şeklinde konuştu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.