62 YIL SONRA KÖYLERİNE DÖNÜYORLAR
Yukarı
Advert

62 YIL SONRA KÖYLERİNE DÖNÜYORLAR

62 YIL SONRA KÖYLERİNE DÖNÜYORLAR
Bu içerik 823 kez okundu.

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Çayönü köyünün Kesmetaş mezrasında 1958 yılında yaşanan bir husumetten dolayı köylerini terk etmek zorunda kalan Türkan aileleri, bütün akrabalarıyla köylerine geri dönme kararı aldı. 1958’te bir husumetten dolayı köylerini terk eden ve kısa zamanda olayın, barışla sonuçlandığını belirten Türkan aileleri, binlerce dönüm arazilerinin aynı yıl gasp edilerek 62 yıldan bu yana sürülüp alakasız kişiler tarafından kiraya verildiğini belirttiler.

 “ARAZİLER TAPULU MALIMIZ”

Kozluk ilçesine bağlı Çayönü köyünün Kesmetaş mezrası arazilerinin dedeleri Tayip Türkan, Mecit Türkan ve Fero Türkan adına kayıtlı olduğunu belirten torunları Resup Türkan, Behçet Türkan ve Ebedin Türkan, onlarca aile ve yaklaşık 300 nüfus ile kesin dönüş kararı aldıklarını söylediler.

 “DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Bu konuda devlet büyüklerinin, siyasetçilerin, kamu kurum ve kuruluşların, STK, Oda, Akil insanlar ve bölgenin kanaat önderlerinin desteğini beklediklerini belirten Türkan aileleri; “Adalete olan güvencemiz ve inancımız tamdır. Türkan aileleri olarak bugüne kadar hiçbir kulun hakkını yemedik ve yemeyeceğiz. Tek dileğimiz ata topraklarımıza geri dönmektir. Köye geri dönüş ve diğer yasalardan yararlanmak istiyoruz. Özellikle Kozluk Kaymakamımız Sayın Osman Bilici’den destek bekliyoruz.” diye konuştular. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.